Prémii Otto Wichterleho letos získalo 23 mladých vědců

foto Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová předala 6. června v Paze mladým badatelům Prémii Otto Wichterleho pro rok 2018. Jedním z oceněných je Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR, který zkoumá mj. vznik vulkánů na Marsu.

Praha - Předsedkyně Akademie věd (AV ČR) Eva Zažímalová dnes udělila Prémii Otto Wichterleho pro rok 2018 celkem 23 mladým vědcům a vědkyním. Ocenění je určené pro badatele do 35 let, kteří jsou perspektivní a již nyní dosahují skvělých výsledků. Mezi oceněnými jsou fyzikové, chemici, biologové, ale také sociologové a historici. Prémii dostalo 16 mužů a 7 žen.

Podle mluvčího AV ČR Jana Martinka letos odborná porota vybírala z 45 návrhů. "Přišly z 24 pracovišť AV ČR, to je téměř polovina všech výzkumných pracovišť," uvedl. Prémie Otto Wichterleho je spojená s finanční podporou výzkumu až do výše 330.000 korun. Částka je rozložená na tři roky.

Podle Zažímalové jsou mezi oceněnými mladí vědci, kteří představují budoucnost české vědy. "Byli bychom rádi, kdyby se mezi nimi objevil další Otto Wichterle," řekla. Porotci ocenili deset badatelů z oblasti věd o neživé přírodě, osm výzkumníků živé přírody a pět vědců ze společenských a humanitních věd.

Mezi oceněnými je například Hana Lísalová z Fyzikálního ústavu, která se věnuje optickým biosenzorům. "Je původcem pěti podaných patentových přihlášek, z nichž tři patenty již byly uděleny," uvedl Antoním Fejfar, zástupce ředitele Fyzikálního ústavu. Z tohoto pracoviště dostali letos Wichterleho prémii čtyři vědci.

Mezi dalšími je Petr Brož z Geofyzikálního ústavu, mimo jiné také laureát Ceny Josefa Hlávky z loňského roku. Tu získal v minulosti také fyzik Daniel Gazda, který se zabývá interakcemi částic temné hmoty s atomovými jádry.

Ve vědách o živé přírodě upoutal porotu například výzkum Stanislava Musila, který se věnuje analytickým metodám sloužícím ke zjišťování těkavých forem některých látek. Jeho práce přispěla k zavedení limitů arsenu v rýži a rýžových výrobcích do evropské legislativy. Mezi úspěšné vědce patří také Vojtěch Novohradský z Biofyzikálního ústavu, který pravidelně získává domácí i zahraniční granty. Věnuje se výzkumu protinádorových látek.

Mezi badateli v oblasti společenských a humanitních věd dostal prémii například Petr Vašák, odborník na studium bezdomovectví a extrémní chudoby. Je známý i díky projektu Hobohemia, v němž lidé bez domova fotili své okolí. V současné době pobývá na stáži v USA. Laureát Václav Šmidrkal z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR již v minulosti získal prestižní rakouské stipendium. Věnuje se mimo jiné násilí v Evropě za první světové války a po ní.

Prémie nese jméno po českém chemikovi a vynálezci kontaktních čoček Otto Wichterlovi. Po revoluci se stal předsedou Československé akademie věd. Cena se uděluje od roku 2002. Porota obvykle vybírá kolem 20 vědců, loni jich bylo také 23.

Přehled laureátů Prémie Otto Wichterleho 2018:

Vědy o neživé přírodě

1. Jan Ebr, Fyzikální ústav

2. Hana Lísalová, Fyzikální ústav

3. Oleksandr Stetsovych, Fyzikální ústav

4. Jakub Železný, Fyzikální ústav

5. Michal Doucha, Matematický ústav

6. Daniel Gazda, Ústav jaderné fyziky

7. Petr Brož, Geofyzikální ústav

8. Eva Pejcharová Plavcová, Ústav fyziky atmosféry

 

Vědy o živé přírodě

9. Stanislav Musil, Ústav analytické chemie

10. Jaroslav Kočišek, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského

11. Patrycja Magdalena Bober, Ústav makromolekulární chemie

12. Volodymyr Shvadchak, Ústav organické chemie a biochemie

13. Vojtěch Novohradský, Biofyzikální ústav

14. Helena Pivoňková, Ústav experimentální medicíny

15. Kateřina Sam, Biologické centrum

16. Kateřina Jirků Pomajbíková, Biologické centrum

17. Veronika Jílková, Biologické centrum

18. Martin Palus, Biologické centrum

 

Humanitní a společenské vědy

19. Petr Vašák, Sociologický ústav

20. Pavel Horák, Masarykův ústav a Archiv AV ČR

21. Václav Šmidrkal, Masarykův ústav a Archiv AV ČR

22. Vít Punčochář, Filosofický ústav

23. Václav Smyčka, Ústav pro českou literaturu

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 19. února 2019

Očekáváme v 3:00 -1°C

Celá předpověď