Země V4 budou sdílet informace ohledně nákazy koronavirem

foto Zleva slovenský premiér Peter Pellegrini, polský premiér Mateusz Morawiecki, český premiér Andrej Babiš a maďarský premiér Viktor Orbán vystoupili 4. března 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání lídrů zemí V4.

Praha - Země visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, si budou vyměňovat informace ohledně nákazy novým typem koronaviru. V případě potřeby zváží i vzájemnou výpomoc u dodávek zdravotnických prostředků, řekl dnes po mimořádném summitu skupiny v Praze premiér Andrej Babiš (ANO). Česko zatím eviduje pět případů nákazy koronavirem, Polsko jeden. Ve zbývajících zemích V4 se nákaza neobjevila.

Fotogalerie

"Konstatovali jsme, že není důvod k panice, ale musíme být obezřetní a šíření nákazy omezit," řekl Babiš. Podle něj je na místě úzce si vyměňovat informace a koordinovat případná mimořádná opatření, jako jsou omezení velkých akcí. Babiš také podotkl, že se v nejbližší době setkají ministři zdravotnictví V4, aby projednali konkrétní formu spolupráce.

Babiš také zopakoval, že české ministerstvo zdravotnictví zjišťuje, jaké množství ochranných prostředků lékaři a nemocnice kvůli koronaviru potřebují, a bude centralizovat nákupy těchto prostředků u českých výrobců. Podobný krok by podle českého premiéra měly udělat i ostatní země V4 a následně tyto informace sdílet, aby si v případě potřeby mohly vypomoci při dodávkách potřebného materiálu.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Polský premiér Mateusz Morawiecki řekl, že všechny země V4 používají nejlepší opatření pro boj s koronavirem, které zamezí šíření viru. Podle něj je nutné zajistit i to, že nákaza koronavirem nebude mít velké dopady na hospodářský růst.

Pellegrini a maďarský premiér Viktor Orbán se shodli, že považují jen za otázku času, kdy se nákaza koronavirem objeví i v jejich zemích. Oba zdůraznili, že jejich země jsou připravené budoucí pacienty izolovat a zabránit šíření nákazy.

Premiéři V4 ocenili snahu Řecka zastavit nelegální migranty 

Země V4 dnes ocenily snahu Řecka zamezit nelegální migraci z Turecka. Premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska dnes na summitu v Praze nabídli Aténám podporu ve formě materiální pomoci i případného vyslání policistů pro posílení pohraniční stráže. Premiér Babiš zdůraznil, že se nesmí opakovat migrační krize z roku 2015. Řecko čelí velkému migračnímu tlaku poté, co Turecko přestalo dodržovat dohodu s EU o tom, že bude tyto migranty zadržovat na svém území.

"Oceňujeme úsilí Řecka při ochraně vnější hranice (EU). Jsme připraveni pomáhat, vyslat naši pomoc, na tom se shodujeme," řekl Babiš po jednání s ostatními premiéry V4. Konkrétní forma pomoci podle něj vzejde z dnešního jednání ministrů vnitra Evropské unie v Bruselu, kroky proti nelegální migraci je nutné koordinovat na celoevropské úrovni.

Premiér Pellegrini řekl, že Slovensko je připraveno projevit v situaci kolem nelegální migrace solidaritu, nikdy ale nepřistoupí na přerozdělování migrantů mezi členské země EU na základě kvót. Podle Babiše je v této věci pozice V4 jednotná, všechny země kladou důraz zejména na ochranu vnějších hranic unie.

Premiér Orbán varoval, že ochrana řecko-tureckých hranic nemusí stačit pro zamezení migrační krize. Podle něj jsou už desítky tisíc migrantů za touto hranicí. Proto je nutné pomáhat i zemím na balkánské migrační trase, zejména Severní Makedonii a Srbsku, aby zastavily jejich postup do střední Evropy. "Musíme se snažit zastavit tu masu co nejníže na jihu," řekl Orbán.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď