Premiéři V4 a rakouský kancléř si notovali ohledně migrace

foto Rakouský kancléř Sebastian Kurz

Budapešť - Evropská unie se za rakouského předsednictví soustředí hlavně na boj proti nelegální migraci, uvedl dnes rakouský kancléř Sebastian Kurz po jednání se svými protějšky z visegrádské čtyřky (V4), premiéry Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, v Budapešti. "Jedině bezpečné vnější hranice udrží Evropu bez hranic," zdůraznil Kurz za zřetelného souhlasu partnerů. Rakousko převezme rotující předsednictví v EU od 1. července.

"Evropa musí být schopna střežit své hranice, zajistit svým občanům bezpečnost," zdůrazňoval i hostitel schůzky, maďarský premiér Viktor Orbán, podle kterého V4 vkládá do rakouského předsednictví velké naděje. Záhodno je podle Orbána v migraci klást důraz na otázky, kde panuje v EU shoda, a to je ochrana vnějších hranic a existence registračních středisek pro migranty vně EU.

"Jen jednomyslně a jednohlasně schválené řešení (v rámci celé EU) má naději uspět," poznamenal šéf slovenské vlády Peter Pellegrini. Premiéři se podle něj dotkli i nového víceletého rozpočtu EU, ohledně kterého dosud nepanuje v EU shoda. "Nedokážeme pochopit, že země, které ještě stále zaostávají (za průměrem EU), mají být postiženy největšími škrty," dodal.

Český premiér Andrej Babiš se pozastavil nad nedostatečnými pravomocemi unijní agentury pro ochranu hranic Frontex, která by se podle něj měla zaměřit na boj proti pašerákům, vydělávajícím na migraci miliardy.

"Nepatříme do klubu přátel přemisťování migrantů," poznamenal polský premiér Mateusz Morawiecki k nesouhlasu V4 s přerozdělováním migrantů podle kvót.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď