Babiš uctil památku obětí holokaustu a byl v inovačním centru

foto Český premiér Andrej Babiš (uprostřed) navštívil 20. února 2019 v Jeruzalémě památník obětí holokaustu Jad vašem.

Jeruzalém - Premiér Andrej Babiš dnes na závěr své návštěvy Izraele navštívil v Jeruzalémě památník Jad vašem, kde uctil památku obětí holokaustu. Odpoledne se v Tel Avivu setkal s podnikateli a navštívil Peresovo inovační centrum. Babiš se měl původně v Jeruzalémě účastnit summitu V4 s Izraelem, kvůli zrušené účasti Polska se nakonec konaly jen bilaterální schůzky premiérů Česka, Slovenska a Maďarska s izraelskou stranou.

Český premiér Andrej Babiš (uprostřed) a jeho manželka Monika (vlevo) navštívili 20. února 2019 v Jeruzalémě památník obětí holokaustu Jad vašem. Dopoledne Babiš uctil památku obětí holokaustu v památníku Jad vašem. Tento památník podle něj není jenom muzeum, je to také svědectví o lidské schopnosti, o schopnosti páchat nepředstavitelné krutosti a o schopnosti znovu se vzchopit. Dále řekl, že navždy připomíná tenkou hranici mezi dobrem a zlem, mezi ideologií a demagogií. Musí být připomenuto, že lhostejnost, strach a nenávist často vedou k témuž výsledku a že žít v toleranci je obtížný úkol, v němž se musíme cvičit každý den, dodal Babiš.

Premiér měl na hlavě jarmulku a on i jeho manželka Monika byli návštěvou památníku velmi dojati, Babišova choť až k slzám.

Dnes ráno si premiér s velvyslancem Martinem Stropnickým prohlédl také rozhlednu Ester v Jeruzalémě, jejímž autorem je český architekt Martin Rajniš. Dřevěná věž ve tvaru kvetoucího kaktusu stojí od roku 2017 a symbolizuje blízký vztah Česka a Izraele. Od samého začátku se vědělo, že bude muset místo změnit, mimo jiné proto, že výškou 16 metrů nesplňuje limity dané oblasti. Stropnický řekl, že věž se začne do dvou měsíců stěhovat do městského Parku gazel a že na stěhování přispěje místní radnice.

Český premiér Andrej Babiš (vlevo) a český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický navštívili 20. února 2019 Peresovo centrum pro inovace a mír v Tel Avivu. Inovace a technologie byly jedním z hlavních témat, o nichž Babiš už v úterý hovořil i s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahum v Jeruzalémě, kde rovněž navštívil firmu Mobileye, která se zabývá automatizací řízení aut. I dnes českým novinářům Babiš zopakoval, že Izrael považuje za lídra v inovacích a technologiích a ČR se od něj může v mnohém inspirovat.

V úterý jednal Babiš v Jeruzalémě s Netanjahuem mimo jiné o spolupráci v obraně, bezpečnosti či zdravotnictví. Babiš označil Izrael za strategického partnera, vyzdvihl mimo jiné obchodní spolupráci a řekl, že doufá v dokončení nákupu izraelských radarů ještě letos.

Oba ministerští předsedové hovořili také o bezpečnosti v regionu a o Evropské unii. Netanjahu prý Babišovi zdůraznil, že Írán je bezpečnostní hrozbou a že je proto třeba, aby se EU tímto tématem zabývala.

K otázce případného přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma Babiš i Stropnický dnes novinářům řekli, že tento krok není na pořadu dne, mimo jiné i vzhledem k zamrzlému mírovému dialogu Izraele s Palestinci.

V Jeruzalémě se měl původně v úterý konat summit visegrádské čtyřky (V4) s Izraelem, Polsko ale na poslední chvíli účast zrušilo kvůli výrokům premiéra Netanjahua a nového šéfa izraelské diplomacie Jisraela Kace o polském antisemitismu. Do Jeruzaléma tak v pondělí přiletěli jen premiéři Česka, Slovenska a Maďarska, kteří měli s Netanjahuem bilaterální schůzky. K diplomatickému sporu Polska a Izraele Babiš už v úterý řekl, že věří v jeho brzké urovnání a že doufá, že obě země budou dál spolupracovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 17. června 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď