Premiér Babiš předčasné volby vylučuje a nechce je

foto Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš vystoupil 16. června 2020 v Praze na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny.

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) nechce předčasné volby a vylučuje je. Tématem by podle něj byly až na posledním místě, a to v případě, kdyby kabinet neviděl jinou cestu k prosazení změn v rozpočtu na tento rok. Babiš tak dnes na twitteru doplnil své předchozí vyjádření pro média, ve kterém hovořil o tom, že úvahy o předčasných volbách by byly "na stole", kdyby vláda ANO a ČSSD nedokázala prosadit prohloubení deficitu rozpočtu na 500 miliard korun. Později naopak prohlásil, že volby nechce, ale nevyloučil je a nebojí se jich.

Kabinet zatím nemá jistou podporu rozpočtu, jedná o něm i s opozicí, protože hlasovat pro půlbilionový schodek se zdráhá i KSČM, která dosud rozpočtové návrhy vlády podporovala. "Nechci předčasné volby, ale v momentě, že by naše koaliční vláda nemohla prosadit rozpočty, které potřebuje, tak potom to samozřejmě může být otázka na stole," uvedl dopoledne Babiš.

Později na twitteru své vyjádření doplnil. "Předčasné volby? Na ty se ptali novináři. Já je vyloučil. Nechci je," napsal. Téma by podle něj bylo na řadě až na posledním místě. "Kdybychom viděli, že jiná cesta, jak prosadit proinvestiční rozpočet, který naše ekonomika nutně potřebuje, už prostě není," dodal.

Na briefingu před jednáním Sněmovny Babiš naopak uvedl, že volby nevyloučil a nebojí se jich. "Naopak, mám volební kampaně rád," řekl. Sněmovna je podle něj nepřátelská k občanům. "Pokud by vláda nemohla prosazovat rozpočet, který podporuje důchodce, zaměstnance, investice, obce, zkrátka všechny občany, tak potom je skutečně na pováženou se zeptat, jestli má smysl, aby tato Sněmovna pokračovala," řekl.

Později však znovu zopakoval, že žádné předčasné volby nechce. "Protože tato vláda je úspěšná, má jasné výsledky a je to vláda, která má jasné plány, přesně ví, co má dělat a funguje. Bohužel jsme menšinová vláda, tak čekáme, že nás Sněmovna podpoří, protože je to rozpočet totálně proinvestiční," dodal.

Předseda poslaneckého klubu koaliční ČSSD Jan Chvojka novinářům ve Sněmovně řekl, že si nemyslí, že by bylo téma předčasných voleb na pořadu dne. "Teoretická možnost tu vždy je, ale podle našeho názoru je to jedna z posledních možností," podotkl. Ani z pohledu opozičních stran by podle Chvojky nebyly volby zřejmě výhodné. "I když jsou silné ve svých výrocích, nebylo by to z jejich pohledu úplně rozumné vzhledem k tomu, jak by mohly dopadnout," řekl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 10. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 24°C

Celá předpověď