Přeložení her je podle českých sportovců správné rozhodnutí

foto Ilustrační foto - Účastníci olympijských her v Riu de Janeiro se zájemcům podepisovali 13. září na autogramiádě na pražském Staroměstském náměstí. Zleva jsou judista Lukáš Krpálek, oštěpařka Barbora Špotáková a kajakář Josef Dostál.

Praha - Čeští sportovci se v anketě ČTK shodli, že odložení olympijských her v Tokiu o rok je správné rozhodnutí. Zlatý medailista z Ria de Janeiro z roku 2016 judista Krpálek uvedl, že je to lepší varianta než hry odkládat jen o několik měsíců. Tenistka Petra Kvitová už se těší do Tokia v příštím létě.

Olympijské hry se měly konat od 24. července do 9. srpna. Kvůli pandemii koronaviru se ale čtyři měsíce před vzplanutím ohně japonský premiér Šinzó Abe s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem dohodli na přeložení her nejpozději na léto 2021.

"Je to lepší rozhodnutí, než olympiádu odkládat o měsíce s tím, že výsledek bude stejně nejistý," řekl devětadvacetiletý Krpálek ČTK. Stejně vidí situaci i dvojnásobná vítězka Wimbledonu Kvitová. "V současné situaci je to určitě dobré rozhodnutí. Už se těším to Tokia příští rok," doplnila aktuálně světová dvanáctka Kvitová, která v brazilském Riu vybojovala ve dvouhře bronzovou medaili.

Už na šesté hry měl jet střelec David Kostelecký. Olympijský vítěz v trapu z Pekingu 2008 tušil dva dny, že k odkladu her dojde, protože jeho švagrová, slovenská střelkyně Danka Barteková, je členkou MOV. "Logicky to vyústilo v odložení. Je pravda, že v dané situaci si hry nedovedu představit," řekl Kostelecký.

Čtyřiačtyřicetiletý dvojnásobný mistr Evropy a vítěz loňských Evropských her v Baku Kostelecký si uvědomuje, jak je z logistického hlediska obtížné hry přesunout. "To není sranda a čumím, že to udělali," řekl a doplnil: "Můžeme být rádi, že hry vůbec proběhnou, i kdyby to za rok mělo být ve stanech, když to řeknu blbě."

Trojnásobný olympijských medailista veslař Ondřej Synek podotkl, že přeložení her třeba na říjen by nic nevyřešilo. "Myslím si, že pandemie v té době ještě nebude tak potlačená," řekl a přiznal, že v jeho případě není odložení ideální. "S tím ale nikdo nic nenadělá. Je to sport a teď jsou na světě důležitější věci," prohlásil skifař, který zvažoval po sezoně konec kariéry, ale teď si o rok život na vodě ještě prodlouží.

Oslovení sportovci se shodli, že na prvním místě je zdraví. "Bylo by nesmyslné organizovat olympijské hry za každou cenu s řadou omezení a restrikcí. Odložení o jeden rok vítám, budou to hry, které si my sportovci, diváci a další lidi zasloužíme," řekl Krpálek a Kvitová dodala: "A také je dobré, že konečně víme, na čem jsme."

Šermíř Jiří Beran měl o hry bojovat v kvalifikacích, které ale byly kvůli pandemii zrušené či odložené. Situaci přijal s optimismem. "Všechno špatné je pro něco dobré. Mám rodinu a jsou věci, které jsou přednější než sport," řekl kordista, který za opravu verdiktu rozhodčích na olympiádě v Riu dostal v roce 2017 hlavní cenu Českého klubu fair play. "Olympiáda je sportovní svátek, na který všichni cílí, a možná bude rok těžké překlenout pro sportovce, kteří už se kvalifikovali," uvažoval.

Loňský bronzový kordista z mistrovství Evropy v Düsseldorfu si uvědomuje, že další rok přípravy bude těžký. "Chtěl jsem po olympiádě ještě u šermu vydržet, ale už ubrat v tréninku. Takhle toho tolik neubude," odtušil osmatřicetiletý Beran.

Mezinárodní sportovní svazy musejí naplánovat neuskutečněné olympijské kvalifikace. "Věřím, že to bude uděláno co nejvíc fér pro všechny," řekl fleretista Alexander Choupenitch. "Osobně to beru pozitivně, Mám období, kdy se můžu připravovat dál fyzicky, a věřím, že zanedlouho půjdu šermovat na planš. Olympijské hry budou příští rok a doufejme, že se tam všichni uvidíme," řekl šermíř.

Jistotu účasti na hrách měla sportovní gymnastka Aneta Holasová. Informaci o ročním odložení se dozvěděla v posilovně. "Dalo se to docela čekat. Myslela jsem, že to posunou třeba tak o půl roku, a vyšel z toho rok," řekla.

Doufá, že kvalifikační kritéria mezinárodní federace nezmění a své místo pro hry v Tokiu bude mít nadále jisté. "To by měli nechat. Není důvod, proč by se to mělo měnit," uvedla gymnastka, jež se nyní vedle pilování sestav pro olympiádu může v klidu připravit i na maturitu. "Kterou jsem původně odložila, ale teď se začnu soustředit i na školu," konstatovala.

Za správný krok označila odklad olympiády i golfistka Klára Spilková. "Nebylo vyhnutí," řekla hráčka, jež před čtyřmi lety byla u návratu golfu do programu her v Riu. "O to větší motivaci budu mít se připravit a kvalifikovat na olympijský turnaj v roce 2021. Věřím, že to bude ještě větší oslava sportu a života než kdykoli předtím, protože svět se určitě změní."

Kejval: Nový termín OH je obrovskou výzvou pro všechny

Český olympijský výbor uvítal odložení olympijských her v Tokiu na rok 2021. Podle předsedy Jiřího Kejvala představuje nový termín, k němuž Mezinárodní olympijský výbor a japonští pořadatelé sáhli kvůli pandemii nemoci COVID-19, obrovskou výzvu pro všechny.

"Vzhledem k ochraně zdraví všech toto rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru i japonských organizátorů vítáme. A zároveň jim přejeme hodně sil, protože všechny bude stát ohromné úsilí zajistit potřebné změny. Věříme, že olympijské hry v roce 2021 budou známkou toho, že se celý svět s pandemií vyrovnal a život se vrací do normálu," uvedl Kejval v tiskové zprávě.

Posunutí her označil za obrovskou výzvu pro všechny. "Sportovce a jejich týmy, sportovní svazy a federace, organizátory i nás. Ponese s sebou i finanční náklady, které ale nyní nelze ani odhadem vyčíslit. Zatím jistě víme jen to, že se můžeme upínat k roku 2021. S tím tedy začínáme řešit všechny věci, které souvisejí s přípravami na olympijské hry i našimi dalšími aktivitami," dodal předseda ČOV.

Zatím není znám ani přesný termín her. "Rozhodnutí je velmi čerstvé. Pro nás i sportovce platí, že makáme dál. Máme nový cíl," řekl Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV a šéf tokijské mise.

Odložení her je podle něho velkým zásahem do přípravy reprezentantů, pro které je olympiáda vrcholem čtyřletého cyklu. "Co se sportovců týká, jejich trenéři nejlépe vědí, co dělat. Hlavní je se udržovat v aktivitě, ale v bezpečí a v rámci aktuálních nařízení. Věřím, že omezení v dohledné době pominou a pak se zase budeme moct připravovat naplno. Mezitím už snad budeme znát detaily ke kvalifikacím. Máme před sebou zkrátka novou výzvu," dodal dvojnásobný olympijský vítěz Doktor.

Předseda komise sportovců ČOV David Svoboda rozhodnutí o odkladu her očekával. "Vzhledem ke všem okolnostem si to z velké části čeští sportovci i přáli. Po několikatýdenní a velmi nepříjemné nejistotě jsme rádi, že máme jasno a že víme, co nás čeká," řekl olympijský šampion v moderním pětiboji.

"Pro sportovní prostředí je to velká úleva, i když teď bude následovat spousta změn a řešení dalších problémů, které toto významné rozhodnutí přinese. Věříme, že všechno zvládneme a že se sportovci v klidu a perfektně připraví na jednu z jejich nejdůležitějších soutěží, která je příští rok v Tokiu čeká," dodal Svoboda.

Synek souhlasí s posunem olympiády, letos kariéru neukončí

Letošní sezona mohla být pro pětinásobného mistra světa ve veslování Ondřeje Synka poslední, protože zvažoval, že po olympijských hrách v Tokiu ukončí kariéru. Po dnešním posunu termínu vrcholné akce je ale jasné, že bude závodit i příští rok. Sedmatřicetiletý veslař se nadále chce pokusit získat v Tokiu zlatou medaili, která mu jako jediná ve sbírce úspěchů ještě chybí.

"Nechci říkat, že by to letos byla poslední sezona. Směřuju ale ke konci, to je jasné. Čím bude olympiáda dál a dál, tím je to pro mě těžší. Nejsem ale úplně megaveterán a myslím, že další rok vydržím," podotkl Synek s úsměvem v rozhovoru s ČTK.

Trojnásobný olympijský medailista startoval pod pěti kruhy čtyřikrát. Start v Tokiu má být jeho posledním velkým závodem. "Na olympiádu chci jet a Tokio je úžasné. Líbilo se mi tam," řekl Synek, jenž byl loni v říjnu v Japonsku na inspekční cestě.

S dnes oznámeným přeložením olympiády na příští rok souhlasí. "Kdyby hry přesunuli například na říjen, tak by to nic moc neřešilo. Myslím si, že pandemie v té době nebude ještě tak potlačená. Vzhledem k situaci, která panuje ve světě, je to nejlepší možné řešení," řekl Synek. "Vzhledem k mé situaci to až tak dobré není, s tím ale nikdo nic nenadělá. Je to sport a teď jsou na světě důležitější věci," konstatoval veslař pražské Dukly.

O možnosti posunout hry v Tokiu se spekulovalo již delší dobu, Kanada či Norsko dokonce v minulých dnech oznámily, že sportovce do Japonska letos určitě nepošlou. Situaci pozorně sledoval i Synek, který je navíc členem Komise sportovců Českého olympijského výboru.

"Nejde se tomu moc vyhnout. Navíc je to i moje zaměstnání, takže jsem to sledoval. Pořád jsem si to ale nepřipouštěl. Normálně jsme trénoval jako kdyby měla olympiáda být. Teď budeme muset vymyslet, co s tím. Nemůžu přestat úplně trénovat, ale bude se muset dostat do nějakého udržovacího režimu," uvažoval Synek.

Mezinárodní veslařská federace letos kvůli pandemii koronaviru zrušila všechny tři závody Světového poháru i dodatečné olympijské kvalifikace. Synek ale věří, že ještě letos bude možné si zazávodit.

"Bylo by hrozně těžké jen trénovat nebo se udržovat pro nic. Olympiáda, i když bude příští rok, tak furt je to velká motivace, a k cíli se dá dojít i takhle. Pokud by nebyly žádné mezinárodní závody, na podzim se, doufám, nějaké v České republice uskuteční. Nebo si uděláme v Račicích nějaké testování reprezentace, abychom z toho úplně nevypadli," uvedl.

Posun termínu olympiády Synkovi zajistí další čas na společnou přípravu s Jakubem Podrazilem, se kterým se chce pokusit vybojovat účast v Tokiu na dvojskifu. "Pokud ho pojedeme, tak nám to hraje do karet. Můžeme víc potrénovat a zjistíme, zda má vůbec cenu se touto cestou vydat. To letos rozlouskneme," řekl Synek, který si loni vyjel start na OH na skifu. "V tomto je to pro nás výhoda," přiznal.

Rodák z Brandýsa nad Labem se aktuálně připravuje doma, kde trénuje na trenažéru. Na vodu nemůže. "Jsem zavřený doma a jezdím na trenažéru. Jde to ale těžko, je strašně těžké se s tím popasovat. Psychicky náročné je to pro všechny sportovce. Bude chvilku trvat, než si všichni zvykneme na to, že trénujeme pro nic," řekl Synek.

Po dnešku ale už aspoň ví, že se letos olympiáda konat nebude, a nemusí tedy přemýšlet nad různými scénáři. "Doteď se nevědělo, co bude. Jestli se hry posunou o rok, tak víme, na co se připravit, a podmínky tomu přizpůsobit," dodal Synek.

Staněk odklad OH očekával, nevěří ani v srpnové ME atletů

Koulař Tomáš Staněk odložení olympijských her v Tokiu očekával. Vzhledem k vývoji pandemie koronaviru si nedovedl představit, že by se gigantická sportovní akce mohla v létě uskutečnit. Po březnovém halovém mistrovství světa v Číně atleti přišli o druhou vrcholnou akci v této sezoně. Zbývá jim mistrovství Evropy, které by mělo být poslední srpnový týden v Paříži, ale Staněk v jeho konání nevěří. Za ohroženou považuje celou mezinárodní atletickou sezonu, přesto v omezeném režimu trénuje.

Dnešní rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru považoval za nevyhnutelné. "Vzhledem k tomu, jak se ten koronavirus šířil a moc se nevede ho zastavit, tak jsem to tak trošku čekal. Když jsem viděl, jak se ruší jedna akce za druhou, tak jsem si nedokázal představit, jak by udělali tu olympiádu," řekl ČTK.

Trojnásobný medailista z halových vrcholných akcí pochybuje, že bude moci závodit alespoň na evropském šampionátu. "Můj čistě subjektivní pocit je, že to za měsíc zruší. Protože to jde akce po akci. U olympiády, což je obrovská akce, která měla být měsíc před Evropou, teď oznámili, že ji (pro letošek) zruší. Evropa je proti olympiádě kapka v moři. Já osobně si myslím, že to asi taky bude pryč," přemítal.

Není jasné, kdy se bude moci rozjet atletická sezona. Na mezinárodní mítinky se sjíždějí atleti z celého světa a v ochozech při těch nejnavštěvovanějších závodech bývají desítky tisíc fanoušků. "Jestliže na konci března nemáme lék a neví se úplně, jak to zastavit, tak nevěřím tomu, že někdo ze 60.000 lidí, co se mohou pohybovat na stadionu, by to neměl. To bude trvat asi dost dlouho, než se to nějak podchytí a bude víceméně jistota, že ti lidé jsou nenakažení a neinfekční. Nedokážu si představit, jak se to bude vyvíjet," uvažoval Staněk.

Nepřestává ale trénovat. "Snažím se pracovat dál, je to moje práce a nekončí to. Válet doma se nechci," řekl. Stejně jako spousta jiných českých i světových sportovců se ale musí vyrovnávat s omezeními, která vládní opatření přinášejí. "Snažíme se využívat to, co máme. Běháme kopce v lese v malých skupinkách. Trénujeme ve dvou ve třech lidech, scházíme se furt ti stejní. Samozřejmě to není stoprocentní. Kdybychom byli v Africe a nebyl žádný koronavirus, tak je to jiné. Ta situace bohužel takhle je a můžeme být rádi, že nikdo v našem okolí není nakažený," popisoval.

Absence závodů pro něj znamená významný propad příjmů. "Na jídlo asi furt budu mít, protože plat mi běží dál. Ale příjmy atletů na této úrovni jsou převážně ze závodů, taková jistotka je plat na tom středisku. Přijdeme o dost peněz, ale s tím se nedá nic dělat, to neovlivníte. Z toho se člověk nesmí hroutit," dodal osmadvacetiletý koulař.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pondělí 10. srpna 2020

Očekáváme v 19:00 28°C

Celá předpověď