Předseda Vystrčil pozval šéfa tchajwanského parlamentu do ČR

foto Předseda Senátu Miloš Vystrčil (uprostřed) s manželkou se 1. září 2020 v Tchaj-peji sešel s předsedou tchajwanského parlamentu Jou Si-kchunem (druhý zleva) s manželkou. Vystrčil se zapsal do pamětní knihy.

Tchaj-pej - Předseda Senátu Miloš Vystrčil pozval předsedu tchajwanského parlamentu Jou Si-kchuna na pracovní návštěvu ČR. Zdůraznil, že jde o pracovní, nikoli oficiální návštěvu. Vystrčil to řekl na tiskové konferenci po dnešním setkání s ostrovní prezidentkou Cchaj Jing-wen a ministrem zahraničí Josephem Wuem. Vystrčil zároveň řekl, že jedna z tchajwanských bank zvažuje vstup na český trh. Neoficiálně to podle něj při setkání potvrdila prezidentka Cchaj.

Vystrčil se dnes s Cchaj setkal poté, co udělila in memoriam Řád příznivých oblaků jeho předchůdci Jaroslavu Kuberovi. Vyznamenání převzal právě Vystrčil. Podle tiskové mluvčí Senátu Sue Nguyen Vystrčil daroval tchajwanské prezidentce plaketu z českého skla, anděla strážného z českého vltavínu a křížek z českého granátu. Po setkání s Cchaj se Vystrčil setkal také s ministrem zahraničí Wuem.

Již v minulých dnech mluvil s premiérem Su Čen-čchangem, předsedou parlamentu Jou Si-kchunem a s několika členy vlády. Na tiskové konferenci na tchajwanském ministerstvu zahraničních věcí řekl, že pozval předsedu Legislativního dvora, tedy místního parlamentu, do České republiky. Zdůraznil, že půjde o pracovní cestu, protože na pozvání na oficiální cestu nemá oprávnění. Česká republika Tchaj-wan jako samostatný stát neuznává. Podle Nguyen pozvání zaznělo již na úterním vzájemném setkání. Jou pozvání potvrdil. Řekl, že se do Prahy těší.

Vystrčil také zmínil, že se jedná o vstupu silné tchajwanské banky na český trh. Neformálně to podle něj potvrdila prezidentka Cchaj. Ta v projevu při předávání řádu zesnulému Kuberovi řekla, že zřízení pobočky v Česku zvažují dvě tchajwanské akciové banky.

Pokud by podle předsedy Senátu banka do ČR přišla, významně by to usnadnilo tchajwanské investice v Česku. Jméno banky nezmínil. V pátek by ale měl navštívit Taiwan Cooperative Bank, která podle neoficiálních informací otevření pobočky zvažuje.

Vystrčil řekl, že senátní delegace české vládě nabídne možnosti investic, které naznačily tchajwanské investiční společnosti, které mají zájem investovat v České republice nebo přenést výrobu do ČR. Zprávu pro vládu má připravit tříčlenná skupina senátorů, která také české vládě představí možnosti spolupráce s Tchaj-wanem v oblasti kybernetické bezpečnosti. Další možnou spolupráci vidí v oblasti zdravotnictví, v boji proti koronaviru, při výměně studentů nebo v biotechnologiích. Připomněl také možnost zřízení přímé linky mezi Tchaj-pejí a Prahou.

"Co se týká tchajwanských kapitálových investic nebo investic v podobě vzniku nové výroby, tak potvrzuji, že jsme se bavili výhradně o technologiích a investicích, které přináší velkou přidanou hodnotu," řekl předseda Senátu. "Shodli jsme se na tom, že spojení vědeckých schopností a flexibility českých podnikatelů se schopnostmi aplikovat technologie tchajwanských podnikatelů by mohly přinést velmi významné výhody a úspěchy pro obě strany," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď