Předseda Senátu opět přednese novoroční projev, předsedkyně Sněmovny ne

foto Ilustrační foto - Předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Praha - Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) opět na počátku roku přednese svůj novoroční projev. Bude tak pokračovat v tradici, kterou založil jeho předchůdce Jaroslav Kubera (ODS). ČTK to dnes potvrdila tisková tajemnice Kanceláře Senátu Sue Nguyen. Nová předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) novoroční projev neplánuje.

"Můj předchůdce pan (Radek) Vondráček (ANO) měl projev na Nový rok pouze dvakrát, zavedl jej v návaznosti na to, že svůj projev přednesl předseda Senátu Jaroslav Kubera. Nelze tedy takové projevy považovat za tradici," sdělila ČTK Pekarová Adamová. Tradiční byl podle ní vždy novoroční projev prezidenta, Miloš Zeman ale začal pronášet vánoční poselství, a to na Štěpána. "Svůj vlastní projev neplánuji právě proto, že u předsedy dolní komory nejsou dlouholetou tradicí," dodala předsedkyně Sněmovny.

Novoroční projevy parlamentních předsedů byly reakcí právě na to, že Zeman nahradil proslovy hlavy státu na počátku roku vánočním poselstvím, které se vysílá 26. prosince.

Vystrčilova druhá novoroční promluva znovu nebude předtočená, ale bude na televizních obrazovkách vysílána živě. Vondráčkovy projevy se vysílaly ze záznamu.

Předseda Senátu v letošním novoročním projevu vybídl obyvatelstvo k solidaritě a spolupráci nejen v boji s koronavirem. Loni na jaře podle něj Česko první bitvu s virem vyhrálo a koupilo si tak čas, vláda ale na podzim zaspala. Důsledkem byly pochybnosti o jejích krocích. Protiepidemická opatření měla být koncepčnější a předvídatelnější, aby se důvěra v ně obnovila, řekl na Nový rok Vystrčil. Vyzval Čechy, aby se nenechali rozeštvat a nepodléhali dezinformacím a populistům.

Televizní vystoupení na novoroční večer měl letos také dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO). Pokud Zeman do konce roku jmenuje novou vládu koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty, mohl by s novoročním poselstvím vystoupit zatím designovaný premiér Petr Fiala (ODS).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď