Předseda Asociace kempů ČR: Hostů je zatím o deset procent víc než loni

foto Turisté přijíždějí do kempu Annín na Klatovsku, 1. července 2022.

Pardubice - V polovině sezony mají kempy v Česku zhruba o deset procent lepší návštěvnost než loni. Návštěvnost se blíží roku 2019, kdy ještě nebyla pandemie covidu. Lidé v kempu tráví obvykle tři dny, řekl v rozhovoru s ČTK předseda Asociace kempů České republiky Bohumil Starý. Podnikatel provozuje Autokemp Konopáč v Heřmanově Městci na Chrudimsku, kde je i velké přírodní koupaliště. Návštěvnost stoupla o desetinu i v kempech v Pardubickém kraji, patří však podle něj k nejméně navštěvovaným.

"Sezona je zatím úspěšnější než loni, i když žádný velký rekord to není. Důvodem je, že se začaly vracet některé akce, školní a skupinové zájezdy, co bylo zvykem v kempech v minulosti," řekl Starý.

V kempech se ještě před hlavní sezonou konaly srazy majitelů aut, motorek, různé festivaly. Po covidové době se zase postupně vrací na program kempů. V kempu předsedy asociace jsou podobné akce časté, před sezonou i po hlavní sezoně.

"Jak byly červencové svátky, byly kempy téměř plné. Začátek července byl dobrý. Pak bylo mizerné počasí s bouřkami, to vypadalo v kempech jak na podzim, poloprázdno," řekl Starý. Situace s počasím se už zase zlepšila a kempy jsou mnohem víc obsazené.

"Tím bychom měli dohonit propad a nárůst proti loňsku by měl být o deset procent. Když lidé jedou na chatu v kempu, pobyty jsou delší, ve stanu nebo obytném autě zůstanou kratší dobu. Nejlépe na tom jsou Jihočeský, Jihomoravský a Královéhradecký kraj. Pardubický kraj naopak nejhůř," řekl Starý. Asociace kempů má podle informací na webu šest desítek členů.

Cizinců nadále jezdí méně, nejčastěji do kempů cestují Němci, pak Poláci, kteří do Česka začínají jezdit i s karavany, a následují Slováci. "A pak až jsou Dánové a Holanďani, kteří byli vždycky stěžejní v našich kempech. Mají obavy z covidu u nás, pak se někteří bojí války, která je na Ukrajině, Česko se jim zdá blízko, pro někoho hraje roli i letošní vyšší cena," řekl Starý.

Návštěvnost v kempech v srpnu může ještě ovlivnit covidová situace, nakažených znovu přibývá. Podle předsedy asociace zahraniční hosté mohou rozmýšlet dovolenou podle aktuálních nařízení u nich doma. "V zahraničí už nařizují opatření proti covidu, u nás se pořád nic neděje, sice je nakažených víc, ale nic neděláme, jsou jen doporučení na nošení respirátorů," řekl Starý.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď