Předání audiovizuálních cen Trilobit se uskuteční v rytmu swingu

foto Český filmový a televizní svaz FITES udělil 20. ledna 2019 v Berouně Hlavní cenu Trilobit 2019 režisérce Martě Novákové za dokumentární sérii Čechoslováci v gulagu.

Praha - Předání audiovizuálních cen Trilobit se uskuteční 25. ledna tradičně v Berouně, tentokrát v rytmu swingu. Na 33. ročníku nejstarších tuzemských audiovizuálních cen, které udílí Český filmový a televizní svaz FITES, vystoupí Original Vintage Orchestra Petra Kroutila. Večerem počtvrté provede herec a moderátor Martin Myšička. Ceremoniál odvysílá Česká televize na programu ČT art. ČTK o tom za pořadatele informovala Barbora Dušková.

Do finále audiovizuálních cen Trilobit poslala porota 31 hraných a dokumentárních snímků ze 166 přihlášených děl. "Jsem nesmírně rád, že můžu se svým big bandem provázet předávání cen Trilobit. Hrajeme při různých příležitostech po celé republice, ale akce tohoto typu nám, myslím, sluší nejvíce," uvedl kapelník Kroutil, který si na pódium pozve své hosty. Na počest oceněných tvůrců společně zazpívají, zahrají i zatančí a vyzvou k tanci rovněž diváky z publika.

Scéna ve stylu swingu opět vsadí na polopropustnou projekční plochu, která nabídne ukázky oceněných filmů a představí tvůrce. Prostřídají je krátká videa s protagonisty večera. Den udílení Trilobitů zahájí doprovodný program Dopoledne s Večerníčkem v Městském kině Beroun, na který je vstup zdarma.

Mezi finalisty cen Trilobit se zařadily tituly jako Jiří Suchý: Lehce s životem se prát, Národní divadlo: Mýtus a realita, Chvilky, Moje století nebo pořad Reportéři ČT. Ve finále hraných filmů jsou snímky Nabarvené ptáče, Staříci, Bez vědomí, Ostrým nožom, Chvilky, Sněží a Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři. V kategorii animovaný film je finalistou snímek Dcera, který se dostal do užších nominací na cenu americké filmové akademie Oscar.

"Po leckdy dramatických debatách se na svém závěrečném zasedání odborná porota rozhodla udělit tři ceny Trilobit a jednu hlavní cenu: na ní se naštěstí shodli porotci jednomyslně, a právě tato cena Trilobitu nejvíc sluší, neboť naplňuje poslání upozorňovat na nenápadné, skryté kvality děl neokázalých, uváděných bez humbuku, stranou širší mediální pozornosti, a přitom děl mířících do samého centra dnešního morálního a politického marasmu," uvedl předseda poroty Vladimír Just.

Novinkou letošního ročníku je i kritická Zcela zvláštní cena poroty - Zlatý citron, o niž se podělí tři adepti ze tří různých mediálních institucí.

Loni hlavní cenu Trilobit 2019 porota udělila režisérce Martě Novákové za dokumentární sérii Čechoslováci v gulagu. Její trilogie připomíná tragickou historii Čechů a Slováků, kteří na vlastní kůži pocítili krutost sovětské moci v období mezi 20. a 50. lety minulého století. Nestatutární Cenu diváků - Berounský Klepáček získal režisér a producent Ondřej Trojan za film Toman.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď