Před vrchním soudem stane mladík obžalovaný za přípravu bombových útoků

foto ilustrační fotografie, soudní síň, justice---courtroom, court, trial, judge, justice. (CTK Photo/Martin Sterba)

Olomouc - Před olomouckým vrchním soudem dnes stane mladík, kterého brněnský krajský soud potrestal podmíněným trestem za přípravu bombových útoků u tří velvyslanectví v Praze. Odsouzen byl za přípravu teroristického útoku, soud mu vystavil dohled probačního úředníka a uložil ústavní léčbu. Mladíkovi bylo v době činu 17 let. Doznal se, že plán připravoval, popřel ale, že by ho chtěl realizovat. Inspiroval se prý v zahraničí.

Soud mu uložil 30 měsíců vězení podmíněně odložených na tři roky. Vzhledem k nízkému věku mu hrozil maximálně pětiletý trest vězení. S uložením podmíněného trestu byla obhajoba spokojena, nesouhlasila však s ochranným opatřením, podle ní duševní porucha nesouvisí se spáchanou trestnou činností.

Podle rozsudku mladík v roce 2021 vypracoval podrobný plán na bombové útoky, začal už získávat materiál k výrobě bomb i na sestavení rozbušky. Plán chtěl uskutečnit v roce 2025, na výročí teroristického útoku v americkém Oklahoma City, který spáchal Timothy McVeigh. Zemřelo při něm bezmála 170 lidí. Vozy s výbušninami chtěl podle obžaloby odpálit u velvyslanectví USA, Izraele a Číny.

Mladík byl po dobu vyšetřování téměř rok ve vazbě, propuštěn z ní byl po rozsudku brněnského krajského soudu loni v listopadu. Jednání u soudu bylo s ohledem na to, že byl souzen jako mladistvý, neveřejné. Rozsudek ale soud vyhlašoval veřejně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď