Před požáry v Kalifornii uteklo 157.000 lidí, hlášeno pět mrtvých

foto Lesní požár v kalifornském městě Paradise.

Los Angeles - Americký stát Kalifornie bojuje se třemi rychle se šířícími požáry, před kterými z domovů uteklo 157.000 lidí. Dnes to podle agentury AP oznámil šéf úřadu guvernéra pro krizové situace Mark Ghilarducci. Plameny si vyžádaly nejméně pět mrtvých. Na severu Kalifornie zničil oheň takřka celé město, na jihu pak úřady vyhlásily evakuaci přímořského města Malibu, které je v těsném sousedství Los Angeles. Kalifornská národní garda vyčlenila na pomoc s evakuacemi na severu státu stovku vojenských policistů.

Ghilarducci na tiskové konferenci prohlásil, že požáry si vyžádaly mrtvé, ale že počet obětí není znám. Neupřesnil ani bilanci zraněných. Ghilarducci také řekl, že rozsah škod je neuvěřitelný a srdcervoucí. Úřad šerifa severokalifornského okresu Butte, který je jeden z nejvíce postižených, později oznámil nález pěti těl ve shořelých vozech v okolí města Paradise, které bylo takřka celé zničeno.

Na severu Kalifornie zuří požár nazvaný Camp Fire, který zničil část pohoří Sierra Nevada a téměř celé město Paradise, které leží 290 kilometrů severovýchodně od San Franciska a kde žije 27.000 obyvatel. Celkem zde živel pohltil asi 285 kilometrů čtverečních území. Oheň se přiblížil k městu Chico, kde žije 90.000 lidí, hasičům se ale zde podařilo postup živlu zastavit. Dosud byli zraněni dva hasiči a blíže neurčený počet civilistů, uvedl šéf místních hasičů Darren Read.

Svědci z Paradise v americkém tisku popisovali chaotické scény. Lidé se například snažili zachránit na asfaltových parkovištích, která pak ze všech stran obklopil oheň. "Věci začaly vybuchovat," popsala svůj útěk z města Gina Oviedová. "Lidé začali vyskakovat z aut a utíkat pryč," dodala. Požár pohlcoval domy, plameny převyšovaly sloupy elektrického vedení, popsala situaci. Evakuaci ztěžoval dopravní kolaps.

Požár Camp Fire prozatím podle hasičů zničil asi 2000 budov, číslo ale není konečné. V bezprostředním ohrožení je 15.000 domů a 2000 komerčních budov.

Oheň byl ohlášen ve čtvrtek ráno a za šest hodin zachvátil 69 kilometrů čtverečních. Kvůli silnému větru a suchu se rychle šíří. Místní úřady vyhlásily stav nouze a požádaly o pomoc federální vládu.

Další dva požáry vypukly na jihu Kalifornie. Jeden z nich zuří nedaleko města Thousand Oaks, kde střelec zabil ve středu v baru 12 lidí. Někteří lidé, kteří chtěli po incidentu darovat krev, se nemohli kvůli ohni dostat do odběrového střediska.

Požár v pohoří Santa Monica se podle hasičů šíří k oceánu, což přinutilo úřady vyhlásit evakuaci v Malibu. Toto město je známé tím, že zde žije řada prominentních a slavných osobností. "Bezprostřední hrozba!" napsali na twitteru hasiči z okresu Los Angeles, pod které Malibu spadá. V Malibu byla nejprve nařízeno kompletní vyklizení, poté bylo opatření omezeno jen na asi dvě třetiny a nakonec byla vyhlášena opět celková evakuace.

Malibu lesnímu požáru nečelí poprvé, v říjnu 2007 si plameny v oblasti vyžádaly 14 mrtvých a na 2000 zničených domů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď