Před cestou na kontinent musí řidiči v Británii opět trávit hodiny v zácpách

foto Kamiony odstavené na britské dálnici M20 kvůli uzavřenému přístavu v Doveru, 23. prosince 2020.

Londýn - Řidiči v Británii, kteří chtějí vyrazit na kontinent, musejí dnes znovu čekat dlouhé hodiny v dopravních zácpách. Intenzivní provoz, který způsobil chaos v přístavu Dover a na silnicích vedoucích k Eurotunelu pod Lamanšským průlivem, trvá už třetí den. Británie a Francie se vzájemně obviňují, kdo nese na situaci větší díl viny: podle Londýna problémy způsobil nedostatek francouzských celních úředníků, podle Paříže za zdržení může brexit, kvůli kterému trvá kontrola dokladů mnohem déle.

Obrovské množství lidí, kteří se začátkem prázdnin míří na dovolenou do Francie, nezvládají rychle odbavit ani v přístavu Dover, kde se auta naloďují na trajekty, ani ve Folkestone, kde funguje terminál pro přepravu vlakem skrze Eurotunel. V Doveru se dnes situace mírně zlepšila, přepravci ale varují, že je třeba počítat při příjezdu s minimálně dvouhodinovým zpožděním. O něco hůře je na tom Folkestone, kde stovky řidičů strávily na silnici celou noc, než se mohly tunelem přepravit do kontinentální Evropy.

Mnoho rodin popsalo britským médiím strastiplné čekání, které často trvalo i přes 20 hodin. "Do Folkestone jsme přijeli včera (v sobotu) v devět ráno, abychom se dostali do vlaku v 10:30, ale plazili jsme se v zácpě přes 21 hodin," řekl stanici BBC Andrew Dyer-Smith.

V přístavu Dover od pátku odbavili přes 72.000 cestujících a celní kontroly pracují nepřetržitě. Na trajekty se v sobotu nalodilo 10.000 aut, Eurotunelem projelo za sobotu 8500 vozidel. Dnes mají být počty o něco nižší.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. září 2022

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď