PRE chce letos přidat stovky nabíjecích míst

foto Nabíjecí bod u trafostanice

Praha - Společnost Pražská energetika chce výrazně zahustit svoji současnou síť dobíjecích stanic pro elektromobily. “Je to v souladu s naší filozofií, podle které chceme, aby každý majitel či uživatel elektrického auta v České republice měl zájem naší dobíjecí infrastrukturu využívat,” uvedl v rozhovoru pro Autonaelektřinu vedoucí oddělení elektromobilita a Smart City společnosti PRE Vojtěch Fried.

Již nyní je podle něho v provozu nebo těsně před spuštěním 140 veřejných dobíjecích stanic s logem jejich společnosti a do května k nim přibude 90 dalších. Jejich umístění si každý může vyhledat v nové mobilní aplikaci PREcharge.

“Jen v Praze chceme mít do konce letošního roku v provozu 300 veřejných dobíjecích stanic,” říká.

Většina nových stojanů bude mít výkon 75 kW, což je více, než nabízejí největší konkurenti na trhu. Motoristé je najdou například u supermaketů Hornbach či Penny Market, dále u čerpacích stanic sítě Benzina, OMV nebo Eurooil.

Aktuální mapa dobíjecích bodů PRE v ČR

Mimo hlavní město pak chtějí mít stojany v každém krajském a okresním městě. Pracuje se také na takzvané páteřní síti podél hlavních silničních tahů. První dálniční stanici bude mít PRE na D1 na parkovišti v areálu motorestu Naháč. Pak přibude Prostějov a další lokality.

PRE i nadále pokračuje v budování dobíjecích bodů u objektů svých trafostanic. “Nyní jich v Praze funguje 57, celkem jich vznikne 100. U každé z nich půjde dobíjet dva elektromobily výkonem až 22 kW.

“Bohužel zmíněná stovka je už finální počet. Novější typy trafostanic už nic takového neumožňují a řada těch starších je bohužel na místech, kam k nim auta přijet nemůžou. Třeba v parcích a podobně,” dodává Fried.

Zatím stále v počáteční fázi je projekt budování pražské dobíjecí infrastruktury s využitím lamp veřejného osvětlení. Podle Frieda by sice bylo možné využít takzvané chytré lampy, ale to je poměrně nákladné. Proto se jako lepší varianta jeví úprava stávajících lamp. Na Vinohradech bude prvních šestnáct takzvaně pilotních. I zde půjde dobíjet vždy dvě elektrická vozidla výkonem až 22 kW.

Ve spolupráci s organizacemi hlavního města pak bude v ulicích do konce příštího roku fungovat celkem 82 takových lamp.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď