Pražští strážníci řešili na silvestra 355 přestupků spojených s pyrotechnikou

foto Silvestrovské oslavy, 31. prosince 2022, Praha.

Praha - Pražští strážníci řešili na silvestra 355 přestupků spojených se zábavní pyrotechnikou, meziročně o 121 více. Přibyla rovněž oznámení od obyvatel na lince 156, na kterou strážníkům kvůli pyrotechnice volalo 160 lidí. Strážníci také odchytili sedm zatoulaných psů. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí pražské městské policie (MPP) Irena Seifertová. Na poslední noc loňského roku dohlíželo v centru města 200 strážníků. Oproti předchozím dvěma letům o silvestru neplatila žádná opatření proti covidu-19. Od roku 2020 je ale v Praze v platnosti vyhláška, která zakazuje používání pyrotechniky na vybraných místech, a regulováno je i pořádání ohňostrojů.

"Letošní silvestrovská noc byla pro strážníky výrazně náročnější než ta na přelomu loňského roku a roky před epidemií covidu. Zatímco před rokem řešili strážníci 234 přestupků spojených se zábavní pyrotechnikou, letos číslo vystoupalo na 355. Stovkám dalších přestupků pak strážníci předešli tím, že byli na místě a ve chvíli, kdy viděli, že si lidé začali připravovat pyrotechniku, upozornili je na platnou vyhlášku," uvedla Seifertová.

Na tísňové lince 156 strážníci na silvestra v souvislosti s pyrotechnikou přijali 160 oznámení, zatímco loni jich bylo podle mluvčí 77. "Během silvestrovské noci museli strážníci použít ve dvou případech donucovací prostředky," uvedla Seifertová. V prvním případě šlo o agresivního muže a ve druhém o muže, který odmítl předložit průkaz totožnosti. Strážníci také odchytili sedm psů, které odvezli do útulku. Šest z nich je už doma, dodala mluvčí.

Vyhláška o pyrotechnice začala platit v roce 2020, tedy při pandemii covidu-19. Stejně jako loni i tehdy platila proticovidová opatření. "S ohledem na covidové roky byla letos v zásadě poprvé uplatněna v praxi. Její účinnost budeme vyhodnocovat, ale nyní je na jakékoliv soudy brzy. Další postup bude také záležet na politické reprezentaci," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Smyslem vyhlášky je zvýšit bezpečnost obyvatel a omezit hluk, který má každoročně za následek smrt či zranění mnoha živočichů. Do zavedení vyhlášky město regulovalo pouze pořádání ohňostrojů. Užití pyrotechniky je zakázáno v památkové rezervaci nebo v okolí domovů pro seniory či postižené. V okolí Vltavy byl zákaz ohňostrojů rozšířen i na pyrotechniku. Stejné pravidlo platí u přehrad, hrází, vodních nádrží či jezů a ve zvlášť chráněných územích a přírodních parcích. Pyrotechniku nelze použít ani v okolí zoologické zahrady v Troji, útulků pro zvířata a veterinárních pohotovostí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď