Praha schválila zrušit tendr na dozor stavby Průmyslového paláce

foto Průmyslový palác na pražském Výstavišti (na snímku z 14. července 2015).

Praha - Pražští radní schválili zrušení veřejné zakázky na stavební dozor pro dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti. Důvodem je stížnost jednoho z uchazečů, firmy Inženýring dopravních staveb, na podmínky zakázky. Úředníci dali stěžovateli za pravdu. Vyplývá to z dokumentu, který radní schválili a ČTK má k dispozici. Tendr byl vypsán v minulém volebním období a byl doprovodnou zakázkou k hlavní soutěži na dostavbu paláce. Levé křídlo vyhořelo v roce 2008. Palác byl postaven v roce 1891.

Firma si stěžovala na pochybení ve lhůtách. Rovněž namítla, že požadavky jsou nepřiměřené a diskriminační. Znevýhodněni totiž byli dodavatelé, kteří "disponují stejnou či obdobnou referenční zakázkou, avšak namísto zastupování v územním, stavebním či společném řízeni zastupovali investory v řízení o dodatečném povolení stavby či v řízení o změně stavby před dokončením", píše se ve schváleném dokumentu.

Vedení Prahy již loni v říjnu zrušilo hlavní zakázku na dostavbu křídla. Důvodem bylo to, že minulé vedení města ji předloni odsouhlasilo, aniž mělo hotový projekt. Ten byl dokončen loni v létě.

Primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) minulý týden ČTK řekl, že jakmile odezní pandemie koronaviru, město zakázky na dostavbu paláce i na stavební dozor znovu vypíše.

Projekt opravy zachovává původní podobu stavby z roku 1891. Počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu.

Průmyslový palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu. V letech 1952 až 1954 komunistická garnitura rozhodla o změně funkce a hlavní hala paláce byla přestavěna na společenský a taneční sál. Změnilo se i jeho jméno na Sjezdový palác, který byl součástí tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 24. května 2020

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď