Pražský Signal Festival navštívilo podle pořadatelů odhadem přes 500.000 lidí

foto Ilustrační foto - Generální zkouška světelné projekce Prague Dreams od Refika Anadola z Turecka v rámci festivalu Signal, 12. října 2022, Centrum architektury a městského plánování (CAMP), Praha.

Praha - Pražský Signal Festival světla a digitální kultury navštívilo podle odhadu pořadatelů od čtvrtka přes půl milionů lidí. Dělá to z něj nejúspěšnější ročník v desetileté historii, uvedli v tiskové zprávě organizátoři. Festival se uskutečnil v centru hlavního města, na Vinohradech a poprvé také ve Vršovicích.

Celkem mohli lidé na festivalu navštívit 15 instalací, na většinu programu byl vstup zdarma. Pro zájemce organizátoři připravili dvě trasy a doprovodný program v Kunsthalle Praha, Centru architektury a městského plánování (CAMP) nebo Galerii U Betlémské kaple. Po čtyřleté pauze vrátil oblíbený videomapping na náměstí Míru.

"Desátý ročník festivalu jsme ale neoslavili sami. Spolupráce s významnými institucemi přinesla do programu svěží nové projekty. Celkově jsme strašně spokojeni. Po dvou složitých letech jsme zažili silný ročník, reakce jsou skvělé," uvedl ředitel festivalu Martin Pošta. "Připravili jsme největší galerijní zónu v historii festivalu a její návštěvnost naprosto předčila naše očekávání," dodal. Instalace v Kunsthalle Praha a v centru CAMP lze vidět až do listopadu.

Instalaci z opuštěných a rozbitých aut přivezených z válkou zasažené Ukrajiny přichystal na Mariánském náměstí designér Maxim Velčovský. Dílo s názvem Fyzická možnost smrti v mysli někoho žijícího tvoří vyhořelá auta dovezená přímo z oblastí zasažených válkou. Doplňovaly je konkrétní příběhy lidí, kteří přišli nejen o své vozy, ale často také o veškerý majetek či blízké.

Turecký designér a umělec pracující s umělou inteligencí Refik Anadol pro velkoplošnou projekci v centru CAMP zpracoval algoritmem strojového učení data z trojrozměrného modelu více než 4500 kilometrů pražských ulic. Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického zapojila do instalace Forum Robotum na Karlově náměstí autonomní roboty se světelnými krovkami. Světelné instalace se nacházely třeba v Klementinu, na kostelech U Salvátora a svatého Václava, bazilice svaté Ludmily, v Bezručových a Heroldových sadech nebo na Vršovickém zámečku.

Ve spolupráci s Laternou magikou uvedl Signal Festival v Kateřinské zahradě inscenaci spojující videomapping a tanec. Režie představení LUNAtic se ujala choreografka a performerka Miřenka Čechová, která se nechala inspirovat tvorbou surrealistických básnířek, francouzské Joyce Mansourové a české Jany (Honzy) Krejcarové.

Jedenáctý ročník festivalu se bude konat od 12. do 15. října 2023. Jeho tématem bude věda, technologie, umění a společnost. Předchozích devět ročníků podle Pošty navštívily dohromady tři miliony lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď