Pražský magistrát nevyvěsí tibetskou vlajku, většina radnic ano

foto Zástupci Hradce Králové vyvěsili 9. března před budovou magistrátu tibetskou vlajku, čímž se kraj potřetí připojil k celosvětové akci Vlajka pro Tibet. Na snímku vpravo je primátor města Zdeněk Fink.

Praha - Pražský magistrát nevyvěsí tibetskou vlajku. Stejně tak ani Praha 1, 8 či 10. Na většině z oslovených radnic však vlajky budou, a to například na budovách Prahy 2, 3,4, 5, 6, 7 nebo 9. Vyplývá to z vyjádření radnic oslovených v rámci ankety ČTK. Na budově magistrátu ale vlajka již visí z oken zastupitelského klubu TOP 09. Úřady, školy a instituce ji vyvěšují 10. března jako symbolické připomenutí protičínského povstání v roce 1959, při kterém zahynulo nejméně 80.000 Tibeťanů. Tibet podpořila také řada měst po celém Česku.

"Vlajka Tibetu na budovách magistrátu nebude oficiálně vyvěšena, jakožto žádná jiná vlajka kromě vlajek České republiky, hlavního města a Evropské unie. Současná politická reprezentace ani nikdy o vyvěšení jiné vlajky než těchto nerozhodla," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Na budově magistrátu na Mariánském náměstí přesto visí. Z oken svého klubu ji vyvěsili zastupitelé TOP 09. "Rezignace na lidskoprávní problematiku kvůli obchodům s Čínou je podle nás neomluvitelná," uvedl předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. Rovněž kritizoval smlouvu Prahy s Pekingem, v které město potvrzuje, že uznává jednotnou Čínu. "To fakticky znamená, že Praha popírá nezávislost Tibetu a nerespektuje dodržování lidských práv. S tím se nemůžeme smířit," dodal Novotný.

Radnice Prahy 7 již dnes vylepila tibetské vlajky na svá informační centra. Podle mluvčího Martina Vokuše ji vždy věšela na budovu na nábřeží Kapitána Jaroše, kde sídlí. Vlastník objektu, Generální finanční ředitelství, to ale od roku 2016 odmítá. Praha 7 je proto dala do infocenter.

K akci se přidaly také Praha 4, 6 a 9 a podle svých internetových stránek se připojí i Praha 3. Vyvěšení vlajky schválili i radní Prahy 14. "Zítra ráno ji, jako už tradičně, vyvěsíme na budově radnice," uvedl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Na budově ji má už Praha 9. Místostarosta Tomáš Portlík (ODS) ČTK řekl, že ji tam radnice umisťuje dlouhé roky. Čtvrtá městská část dokonce pořádá tibetský večer s přednáškami a ochutnávkou tamní kuchyně.

Vzhledem k tomu, že vyvěšení vlajky letos připadá na sobotu, rozhodla se Praha 5 umístit ji na svou budovu již dnes. "Zítra je úřad zavřený, proto jsme ji dali na budovu již dnes," řekl mluvčí radnice Jakub Večerka. Stejně tak ji ještě dnes vyvěsí Praha 2.

Vlajky naopak nezavlají na Praze 1. "Radnice vlajky nevyvěšuje a nevyvěšovala, tedy ani letos tomu nebude jinak," sdělila mluvčí radnice Veronika Blažková. Vlajka nebude ani na radnici osmé městské části a Prahy 10. "Probíhala anketa mezi všemi zastupiteli, zda vlajku vyvěsit. Pro vyvěšení nehlasovala nadpoloviční většina," uvedl mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

Akce Vlajka pro Tibet připomíná 80.000 obětí potlačení povstání v tibetském správním centru Lhase v roce 1959. Čeští sympatizanti svobodného Tibetu se k vyvěšování vlajek poprvé připojili v roce 1996.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď