Pražské zoo se podařilo rozmnožit svatý grál herpetologů

foto V pražské zoologické zahradě se počátkem října vylíhlo šest mláďat mimořádně vzácného varanovce bornejského. Jednoho z nejtajemnějších plazů světa, označovaného někdy za svatý grál herpetologů, získala zoo před třemi lety z Japonska. Čtyři dorůstající jedinci jsou k vidění v nokturnu pavilonu Indonéská džungle, mláďata zůstávají v akvateráriu v zázemí.

Praha - V pražské zoologické zahradě se počátkem října narodilo šest mláďat mimořádně vzácného varanovce bornejského. Jednoho z nejtajemnějších plazů světa, označovaného někdy za svatý grál herpetologů, získala zoo před třemi lety z Japonska. V Praze se první mláďata narodila loni v létě, informovala dnes mluvčí zoo Lenka Pastorčáková.

Varanovec bornejský žije v přírodě pouze na ostrově Borneo v jihovýchodní Asii. Po desítky let tito plazi unikali pozornosti většiny vědců, jen málo odborníků mělo možnost spatřit je ve volné přírodě. Teprve v roce 2013 získala jako první zoo na světě dva páry varanovců japonská iZoo, která je o rok později úspěšně rozmnožila.

V pražské zoologické zahradě se počátkem října vylíhlo šest mláďat mimořádně vzácného varanovce bornejského. Jednoho z nejtajemnějších plazů světa, označovaného někdy za svatý grál herpetologů, získala zoo před třemi lety z Japonska.

Vzhledem ke kácení deštných lesů je budoucnost varanovců bornejských ve volné přírodě nejistá. Pražská zoologické zahradě se proto rozhodla podílet na vytvoření záchovné populace těchto unikátních tvorů v Evropě.

Sedm varanovců získala trojská zoo v prosinci 2016 z Japonska. Byla mezi nimi i matka prvních pražských mláďat, která přišla na svět loni v srpnu, letos potěšila chovatele znovu. "Další snůšku této samice jsme zaznamenali letos 30. června," uvedl kurátor chovu plazů Petr Velenský. Inkubace při teplotě kolem 27 stupňů Celsia trvala 94 až 96 dní.

Odchovaná mláďata z loňského roku by se v dohledné době měla přestěhovat do zoo ve Francii a Německu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď