Pražské jaro zahájí Tomáš Hanus s Orchestrem Velšské národní opery

foto Ředitel festivalu Pavel Trojan vystoupil na tiskové konferenci k představení programu 78. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, 9. listopadu 2022, Praha.

Praha - Mezinárodní hudební festival Pražské jaro zahájí 12. května příštího roku Má vlast Bedřicha Smetany v podání Orchestru Velšské národní opery z Cardiffu s šéfdirigentem Tomášem Hanusem. Rezidenčním umělcem 78. ročníku bude violista Antoine Tamestit, kterého diváci uslyší na čtyřech koncertech. V čele Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu se představí Daniel Harding, Essenští filharmonikové přijedou se svým šéfdirigentem Tomášem Netopilem. České orchestry budou dirigovat John Adams, Klaus Mäkelä nebo Oksana Lynivová. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu Pavel Trojan.

Fotogalerie

"Tomáš Hanus je bezesporu s Jakubem Hrůšou a Tomášem Netopilem jedním ze tří českých dirigentů, kteří se mimořádně etablovali v zahraničí. Jeho jméno se skloňuje, ať už mluvíme o jeho úspěších ve vídeňské Státní opeře nebo o jeho očekávaném debutu v milánské La Scale. Škoda, že ho častěji nevídáme v České republice. Festival Pražské jaro to chce napravit," řekl ČTK Trojan. V Cardiffu, kde je od roku 2016, podle něj Hanus sklízí obrovské úspěchy. "Myslím, že posluchači, kteří o Orchestru Velšské národní opery ještě neslyšeli, budou velice příjemně překvapeni," uvedl Trojan.

Hanus, který je rovněž členem umělecké rady festivalu, účinkuje v Česku výjimečně. Na Pražském jaru se objevil naposledy před deseti lety s Ensemble intercontemporain. V čele velšského orchestru stojí již šest let a dále rozvíjí zájem britského publika o českou hudbu. Navazuje tak na dirigenta Charlese Mackerrase, který uvedl v Cardiffu britskou premiéru Řeckých pašijí Bohuslava Martinů, a také na režiséra Davida Pountneyho, současného uměleckého ředitele Velšské národní opery.

"Tóny Mé vlasti v dnešní době velmi potřebujeme. Probouzejí to lepší v nás, sebeuvědomění, kdo jsme, co nám říkají naše dějiny a jaký je jejich smysl. Hudba má moc jít hlouběji než slova. Smetanově Mé vlasti se nemusíme povinně klanět, tvářit se učeně a trochu se u toho nudit. Ona má sílu si nás najít sama a obejmout nás," sdělil Hanus.

Vedle Hanuse patří k nejúspěšnějším českým dirigentům ve světě také Netopil. Již desátou sezonu je hudebním ředitelem a šéfdirigentem Essenských filharmoniků, s nimiž se v Praze představí s programem s díly Edwarda Elgara a Antonína Dvořáka, a to společně s houslistou Frankem Peterem Zimmermannem. "Essenská filharmonie má díky naší dlouholeté spolupráci, a myslím, že nejen díky ní, velmi hluboký a intenzivní vztah k české hudbě," konstatoval Netopil.

Více prostoru než kdy jindy dostane na 78. ročníku festivalu viola. Jednak je vedle trombonu nástrojem letošního ročníku interpretační soutěže Pražské jaro a také je instrumentem festivalového rezidenčního umělce Antoina Tamestita. Rezidenčním skladatelem víkendu soudobé hudby Prague Offspring bude Georg Friedrich Haas, jemuž zahraje skladby ansámbl Klangforum Vídeň.

Starou hudbu bude reprezentovat Les Talens Lyriques se svým zakladatelem Christophem Roussetem nebo kontratenorista Andreas Scholl. Debut Pražského jara bude patřit dirigentce Aleně Jelínkové, která povede Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Festival letos naváže na tradici závěrečných koncertů 2. června s programem Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena, který pod taktovkou Christopha Eschenbacha provede Česká filharmonie.

Prodej vstupenek začíná v 11. listopadu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď