Pražské jaro otevřela výjimečně před publikem Má vlast v podání Collegia 1704

foto Smetanova Má vlast v podání souboru Collegium 1704 a dirigenta Václava Lukse zahájila 12. května 2021 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze za přítomnosti publika 76. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Koncert byl zahájen státní hymnou.

Praha - Festival Pražské jaro ve Smetanově síni Obecního domu v Praze tradičně otevřela Má vlast Bedřicha Smetany, tentokrát v podání souboru Collegium 1704. V koncertní síni mohli být dnes výjimečně přítomni diváci, protože koncert je součástí pilotního projektu ministerstva kultury, který má ukázat cestu k návratu diváků na kulturní akce. Stát zřejmě povolí omezenou účast diváků na vnitřních kulturních akcích až 24. května. Loňský ročník se kvůli opatřením proti šíření koronaviru konal jen on-line. Pražské jaro ve svém aktualizovaném programu 76. ročníku nabízí 23 koncertů, které se konají ode dneška do 3. června. Průvodcem přenosu koncertů je herec Jan Budař.

Fotogalerie

Původně ohlášení interpreti dnešního zahajovacího koncertu - Rozhlasový symfonický orchestr Berlín a dirigent Vladimir Jurowski - svou účast odvolali. V Německu aktuálně platná nařízení upravující práci orchestrů jim totiž neumožnila dílo nazkoušet. Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem se věnuje interpretaci staré hudby, zejména z období vrcholného baroka. Možnost provést Mou vlast na dobové nástroje a v duchu interpretačních zvyklostí konce 19. století považoval za neobvyklou výzvu.

Nejednalo se o první uvedení Mé vlasti v podání orchestru historických nástrojů - na festivalu roku 1996 tak učinili London Classical Players s dirigentem Rogerem Norringtonem. "Nejde pouze o nástroje, ale i interpretační praktiky a určitý styl, který byl na konci 19. století velice odlišný od toho, co si často představujeme pod pojmem romantická interpretace. Ona totiž v 19. století plnila jiná kritéria. Promlouvala zcela jiným jazykem než způsob interpretace této hudby, jak se vyvinul v druhé polovině 20. století," řekl před festivalem ČTK Luks.

Diváci, rozesazení v koncertní síni s odstupy, přivítali nástup hudebníků dlouhým potleskem. Ještě před úvodními tóny Mé vlasti zahrálo Collegium 1704 státní hymnu. V hledišti byli také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) nebo pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Soubor Collegium 1704 provedl koncert bez přestávky. Pouze v polovině večera po symfonické básni Šárka byla krátká pauza, během které si hudebníci doladili nástroje a dirigent Luks se občerstvil vodou. Po závěrečných tónech publikum odměnilo umělce dlouhotrvajícím aplausem.

Pilotní projekt uvolňování protiepidemických opatření v kultuře umožní přítomnost posluchačů ještě na repríze zahajovacího koncertu 13. května, Debutu Pražského jara 26. května a na závěrečném koncertu 3. června. Počet diváků je značně omezen přibližně na tři stovky posluchačů v sále. Účast publika je také podmíněna naplněním dodatečných opatření proti šíření pandemie nemoci covid-19. Všichni diváci musí například absolvovat PCR test na koronavirus ve smluvních laboratořích Pražského jara. Po celou dobu pobytu v budově také musí mít lidé na sobě respirátory třídy FFP2, nebo KN95.

Všechny koncerty Pražského jara mohou zájemci bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu. Vybrané koncerty uvedou i Česká televize a Český rozhlas a k šíření festivalu do zahraničí přispěje síť Českých center.

Loňský ročník se kvůli opatřením proti šíření koronaviru uskutečnil on-line. Místo plánovaných 53 koncertů se navíc uskutečnilo pouze 11 živě přenášených vystoupení, která v součtu dosáhla 1,3 milionu zhlédnutí v Česku a v dalších 53 zemích. První ročník festivalu Pražské jaro se konal v květnu 1946.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď