Pražské burze dnes k oživení pomohl Putinův výrok o posunu ve vyjednávání

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza v poslední pracovní den tohoto týdne posílila. Index PX dnes zpevnil o 1,44 procenta na 1302,63 bodu. Růst zaznamenaly všechny hlavní emise. Koruna uzavřela dnešní obchodování k hlavním světovým měnám se smíšenými výsledky. Zatímco vůči euru lehce zpevnila, na dolar naopak ztrácela.

Růst na pražské burze na sebe dnes nechal čekat. "První polovina dne nebyla tak optimistická a index se pohyboval kolem nuly, zvrat přišel krátce po poledni," popsal obchodování makléř Fio banky David Brzek. Akcie podle něj příznivě reagovaly na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina o pozitivním posunu ve vyjednávání mezi Moskvou a Kyjevem.

Nejvýrazněji, o více než 2,5 procenta, zdražily cenné papíry společnosti Photon Energy. Jejich závěrečná cena byla 40,20 koruny.

Dvouprocentní nárůst na 766 Kč za akcii si připsala emise Komerční banky. Cenné papíry bankovní skupiny Erste uzavřely obchodování s cenou 734,40 koruny, což bylo o 1,97 procenta výš než při ranním otevření burzy.

Dařilo se i akciím energetické společnosti ČEZ nebo České zbrojovky. Cenné papíry ČEZ zdražily o více než procento na 848 Kč, emise výrobce zbraní z Uherského Brodu si polepšila o 1,72 procenta. "Vedení ministerstva obrany i společnost Česká zbrojovka potvrdily uzavření dodatku k rámcové smlouvě a stávající kontrakt byl navýšen o 1,18 mld. Kč," poznamenal k důvodům růstu Brzek.

Koruna dál lehce zpevnila k euru, vůči dolaru naopak oslabila

Česká měna v závěru týdne dál lehce zpevnila k euru, vůči dolaru naopak oslabila. K euru zakončila dnešní obchodování o dva haléře silnější na 25,14 Kč/EUR, vůči americké měně ztratila proti čtvrtečnímu závěru devět haléřů a kolem 17:00 se obchodovala na 22,92 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Koruna k euru i dolaru posilovala v předchozích dvou dnech, výrazně si polepšila díky optimismu na finančních trzích zejména ve středu. Korigovala tak částečně předchozí ztráty, které ji postihly po vpádu ruské armády na Ukrajinu.

"Česká koruna v průběhu týdne zpevnila z 25,80 mírně pod 25,20 Kč/EUR, tedy o více než dvě procenta," uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler. Českou měnu podle něj podpořilo také čtvrteční zveřejnění tuzemské inflace za únor, která byla s růstem o 11,1 procenta výrazně vyšší, než se čekalo.

Dnešní statistiky o tuzemské lednové průmyslové a stavební produkci korunu zásadně ovlivnit nemohly, uvedla Markéta Šichtařová z Next Finance. "Větší vliv bude mít přelévání nálady na akciových trzích. Jakékoliv uklidňování napětí může koruně přinést zisky," doplnila. Kurz české měny podle ní zůstane kvůli Ukrajině vrtkavější, než bylo v posledních měsících zvykem.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

25,16

25,14

Kč/USD

22,83

22,92

 

Zdroj: Patria Online

dvd jzf

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď