Pražské arcibiskupství přestěhuje svou knihovnu na Strahov

foto Pohled z Hradčanského náměstí na Strahovský klášter premonstrátů v Praze na Hradčanech.

Praha - Pražské arcibiskupství přestěhuje svou obsáhlou knihovnu plnou historických tisků do Strahovského kláštera. Tamní premonstráti, kteří také spravují svou rozsáhlou knihovnu, ji umožní zpřístupnit veřejnosti, což v budově Arcibiskupského paláce nebylo možné, řekl dnes ČTK Stanislav Zeman z pražského arcibiskupství. Stěhovat se začne v úterý 7. července. Takzvaná Manderscheidská knihovna obsahuje na 10.500 historických knih.

"Chceme touto cestou zpřístupnit historickou knihovnu široké veřejnosti. Tento knižní fond se váže především k působení arcibiskupa Jana Mořice z Manderscheidu, tedy zahrnuje období do roku 1763," uvedl generální vikář pražského arcibiskupství Jan Balík.

"Součástí knihovny jsou ale i starší fondy, zejména jde o nejstarší knihovnu prvního pohusitského pražského arcibiskupa Antonína Brusa z Mohelnice, která zahrnuje tisky z doby po roce 1550," doplnil vedoucí arcibiskupské knihovny Richard Jozíf. Knihy jsou podle něj většinou vázané v kůži - hovězině nebo vepřovici - novější tisky už mají papírovou vazbu.

"Nejstarší část pocházející z druhé poloviny 16. století obsahuje především díla z oblasti teologie a filozofie, kromě katolických i protestantská. Z dalších oborů je tu historie se zaměřením na antiku a bohemiku, početně je zastoupena knihovna antických autorů," doplnil Richard Jozíf.

V knihovně jsou i tituly z oblasti přírodních věd, léčitelství či slovníky. Velmi cenné jsou podle něj tisky zabývající se architekturou, stavitelstvím, urbanismem, dějinami umění a sběratelstvím. Výjimkou není ani dobová móda šířící se z prostředí pařížského dvora počátku 18. století.

Klášter na Strahově je nejstarší premonstrátský klášter v českých zemích, založen byl v roce 1143. V roce 2018 ho navštívilo přes čtvrt milionu lidí. Návštěvnost kláštera se tak blíží k nejnavštěvovanějším státním hradům a zámkům. Většina návštěvníků kláštera směřuje do knihovny, která existovala v klášteře již od 12. století, ale její nejslavnější období přichází v 17. a 18. století, kdy vznikly Teologický a Filozofický sál.

Sbírky knihovny zahrnují kolem půl milionu knižních svazků, včetně přibližně 3000 rukopisů, 1500 inkunábulí a ke čtvrt milionu starých tisků. Fond knihovny je běžně dostupný pro badatele a zájemce, kteří je však mohou studovat pouze prezenčně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 7:00 0°C

Celá předpověď