Pražská zoo očekává narození dvou slůňat

foto Sloní sameček Rudi s matkou Tamarou v pražské zoo.

Praha - Dvě slonice pražské zoologické zahrady jsou březí. Mláďata by se měla narodit zhruba za rok. Novinářům to dnes řekli zástupci pražského magistrátu a zoologické zahrady v Troji.

Přírůstky očekávají samice Janita a Tamara, které v roce 2017 přivedly na svět Rudolfa a Maxmiliána, první slůňata počatá a narozená v Praze. Jde o jejich další porod, proto chovatelé předpokládají minimální rizika a samice nechávají v běžném režimu. V pražské zoo pořídili už také ultrazvukový snímek. Podle veterináře Romana Vodičky se mláďata vyvíjejí bez komplikací.

Březost slonů trvá zhruba 22 měsíců. Pro hladký průběh porodu by slůně mělo vážit mezi 80 a 120 kilogramy.

Sloni jsou v pražské zoo chováni od roku 1933. Nyní jich návštěvníci mohou vidět sedm. Nejstarším členem stáda je samice Gulab, kterou zoo získala v roce 1966 a je druhým nejdéle žijícím zvířetem v trojské zoo. Dalšími členy jsou vedle Janity, Tamary, Maxe a Rudiho samec Ankhor a samice Shanti, která si zahrála ve filmu s Panem Tau Poplach v oblacích. Zahrada má od března 2013 nový areál nazvaný Údolí slonů, který vyšel na 500 milionů korun. Je to největší komplex, který kdy některá z českých či slovenských zoo otevřela. Sloninec nabízí samostatné stáje i společné vnitřní prostory, které slonům i během zimy umožňují pohyb. Uvnitř mají sloni i vyhřívaný bazén.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je úterý 25. února 2020

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď