Pražská radní se v dopise Zemanovi zastala herců a umělců

foto Ilustrační foto - Zastupitelka Hana Třeštíková na jednání zastupitelstva hlavního města 17. října 2019 v Praze. Na programu je přesun Slovanské epopeje do Moravského Krumlova, zdražení svozu odpadu, ukončení partnerství mezi Prahy s Pekingem, odprodej bytových domů nájemníkům nebo petice proti vybudování zázemí pro údržbu a WC ve Strahovských zahradách na Petříně.

Praha - Pražská radní a místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková (Praha Sobě) napsala prezidentovi Miloši Zemanovi dopis, ve kterém se zastala herců a umělců. Zeman ve svém čtvrtečním projevu řekl, že herci, z nichž někteří si stěžovali, že kvůli opatřením proti koronaviru přicházejí o práci, by měli navštívit domovy důchodců a "přinést tam trochu radosti". Podle Třeštíkové se ale mnoho herců zapojilo do dobrovolnické pomoci a v pražských divadlech se šijí roušky například právě pro domovy důchodců. Radní dopis zveřejnila na svém facebooku.

Třeštíková uvedla, že se desítky divadel v hlavním městě ihned po svém uzavření přeměnily na šicí dílny a vyrábí tisíce roušek pro zdravotníky, domovy důchodců, pečovatelská centra i pro jednotlivé obyvatele. Herci a umělci podle ní také například načítají knihy ve spolupráci s organizací Život 90 nebo vytvářejí online přenosy, které si lidé mohou pustit na internetu. "A to vypočítávám jen pomoc, která je organizována v Praze. Jsem si jista, že podobná situace je i v dalších městech po celé zemi," podotkla.

Radní podotkla, že umělcům se příjmy ze dne na den propadly v podstatě na nulu a netuší, jaká bude jejich finanční budoucnost. "Kulturní obec, která bude jednou z ekonomicky nejhůře postižených sfér, v uplynulých týdnech naší zemi pomáhala, jak jen to šlo, zatímco Vy jste coby prezident republiky mlčel, Vaši arogantní pobočníci porušovali karanténu, roznášeli po Praze smrtelně nebezpečný virus a nikdo z vašeho okolí nemusel řešit svou finanční budoucnost," napsala. Zeman podle ní projevem nespravedlivě a hrubě urazil desetitisíce skvělých lidí.

Také některým opozičním politikům vadilo, že prezident ve svém projevu napadal opozici, média či herce. Šéf lidovců Martin Jurečka třeba zmínil, že i herci v Olomouci šijí roušky. "Šijí i pro zdravotníky, tak mi rýpnuti do herců přišlo zbytečné," dodal.

Zeman vyzval herce k návštěvě domovů pro seniory navzdory tomu, že tam návštěvy vláda zakázala už 9. března.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď