Pražská potravinová banka bude části klientů rozvážet pomoc domů

foto Potravinová banka - ilustrační foto.

Praha - Pražská potravinová banka bude rozvážet potravinovou pomoc domů asi stovce lidí, kteří se ocitli v tíživé situaci a nemohou si vyzvedávat potravinové balíčky na centrále ve Zdibech. Rozvoz bude mít na starosti přepravní společnost Liftago. Novináře o tom dnes informovali zástupci potravinové banky.

Potravinová banka pro Prahu a Středočeský kraj má v databázi asi 2500 lidí, kteří mohou na základě doporučení úřadu práce nebo sociálního odboru jednou týdně získat potravinovou pomoc.

"Někteří z těchto lidí však mají omezené možnosti si tuto pomoc vyzvednout. Jedná se zejména o matky samoživitelky, které mají několik malých dětí, a seniory starší 80 let," uvedla ředitelka pražské potravinové banky Věra Doušová.

Liftago bude potravinovou pomoc rozvážet stovce lidí domů čtyřikrát měsíčně. Podle Jakuba Mazala z Liftaga každý řidič rozveze deset až 20 balíků s potravinami po nejefektivnější trase.

Rozvoz potravin je součástí projektu 365 dní pro potravinové banky, do kterého se zapojily i další firmy a neziskové organizace. Jeho cílem je prosadit systémové a legislativní změny, které mají omezit plýtvání potravinami a zlepšit fungování potravinových bank.

Pomoc s prosazením změn dnes přislíbil místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). "Připadá mi smysluplné odpuštění DPH u těch, kteří darují uvařené jídlo. Jsem připraven tomu pomoct," řekl. Restaurace a jídelny jsou nyní osvobozeny od odvodu DPH pouze v případě, kdy už pokrm nemohou prodat, tedy po provozní době. Pokud je ale restaurace otevřena celý den, má se za to, že může pokrmy prodávat dál.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je sobota 28. ledna 2023

Očekáváme v 19:00 -3°C

Celá předpověď