Pražská energetika zdraží od dubna elektřinu, od května i plyn

foto Ilustrační foto - Fronty před zákaznickým centrem Pražské energetiky (PRE) a Pražské plynárenské v Jungmannově ulici v Praze, na snímku z 11. října 2021.

Praha - Společnost Pražská energetika (PRE) zdraží od 1. dubna elektřinu. Nové ceny elektřiny budou vyšší v průměru o 25 procent. Změna se nedotkne zákazníků, kteří mají smlouvy s fixovanou cenou. V květnu PRE zdraží také plyn, a to v průměru o 30 procent. Důvodem je skokový nárůst velkoobchodních cen energií. ČTK o tom dnes informoval mluvčí PRE Karel Hanzelka. Firma naposledy zdražovala k 1. září loňského roku. Skupina PRE je se svými více než 800.000 odběrnými místy třetím největším dodavatelem elektřiny v České republice.

Téměř tři čtvrtiny zákazníků PRE žijí v městských bytech a pro odběr elektřiny využívají jednotarifní sazbu. Cena za dodávku se u této kategorie odběratelů podle firmy zvýší v celkové měsíční platbě v rozmezí od 50 do 250 korun v závislosti na použitém produktu a charakteru spotřeby. U ostatních zákazníků využívajících elektřinu například k ohřevu vody se navýší cena opět podle typu produktu a výše spotřeby o 100 až 400 korun měsíčně, uvedla společnost.

U plynu bude podle ní průměrné navýšení kolem 30 procent, ale může se lišit podle druhu využití a velikosti spotřeby. Naprostá většina zákazníků pak zaplatí přibližně o 100 až 300 korun měsíčně více v případě, že používají plyn jen k vaření. Vytápění pak vyjde měsíčně o 250 až 750 korun více, oznámila firma.

Změna ceny elektřiny se netýká těch zákazníků, kteří mají smlouvy s fixací ceny, v těchto případech PRE všechna ustanovení smluv podle Hanzelky bez výjimky dodrží. Změna se také nedotkne zákazníků, které PRE obsluhuje v rámci dodavatele poslední instance (DPI) a odebírají elektřinu v rámci DPI, a také těch, kteří již z DPI přešli na standardní produkt PRE Proud Start.

Větším dodavatelem elektřiny v ČR než PRE jsou jen společnosti ČEZ a E.ON. Čtvrtá je společnost innogy, lídr v dodávkách plynu. PRE naposledy zdražovala loni od 1. září, a to o sedm procent. Cena se měnila po dvou letech, a to ještě před skokovým nárůstem velkoobchodních cen energií a ukončením dodávek některých alternativních dodavatelů. V polovině října ukončila činnost Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, která dodávala energie zhruba 900.000 klientům.

Většina dodavatelů zdražovala své ceníky s platností od 1. ledna. Například innogy zvýší ceny od března znovu. Plyn pro domácnosti a malé zákazníky v základním ceníku Standard od 7. března zdraží o 19 procent. Cena elektřiny ve stejném ceníku vzroste od 1. března o 14 procent. Zákazníků s fixovanou cenou, kterých je podle innogy většina, se změny nedotknou. Společnost už od ledna zdražila plyn o 15 procent a elektřinu o 19 procent.

Od ledna zdražil také ČEZ, další zdražování nechystá. "Ceníky pro stávající zákazníky jsme měnili na konci loňského roku. I tak ale zůstávají naše produkty jedněmi z nejvýhodnějších na trhu. Pro letošní rok máme pro stávající zákazníky elektřinu nakoupenou a neplánujeme změny," řekl dnes ČTK mluvčí firmy Roman Gazdík.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď