Pražská burza uzavřela nejsilnější za čtyři týdny, pomohla jí k tomu Erste

foto Ilustrační foto - Pobočka Erste banky ve Vídni.

Praha - Pražská burza dnes posílila, index PX stoupl o 1,31 procenta na 1387,24 bodu, což je jeho nejvyšší závěrečná hodnota za poslední čtyři týdny. Dařilo se většině hlavních emisí v čele s Erste. Vyplývá to z dat na webu burzy. Česká měna dnes stagnovala k euru a mírně oslabila vůči dolaru.

Se ziskem uzavřelo dnešní obchodování osm z 12 titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX. Dvě dva stagnovaly a shodný počet zaznamenal pokles.

Nejvýraznější růst si připsaly akcie rakouské bankovní skupiny Erste. Jejich cena stoupla o 2,53 procenta na 1015 Kč. "Erste se vyvíjela v souladu s pozitivním sentimentem na západoevropském bankovním sektoru, ten růstem dokonce překonala," uvedl ekonom Vladimír Vávra ze společnosti Wood & Company.

Dařilo se také cenným papírům ČEZ. Obchodování uzavřely s kurzem 764 Kč za akcii, což bylo o 1,73 procenta výše než než při ranním otevření burzy. "Stalo se tak poté, co pokračoval růst cen elektrické energie na nové rekordní úrovně a objevila se dvě analytická nákupní doporučení," poznamenal makléř Fio banky Josef Dudek.

O více než procento si dnes polepšila ještě emise pojišťovny VIG. Závěrečná cena 636 korun za akcii představovala nárůst o 1,19 procenta.

Naopak do minusu zamířily cenné papíry nápojářské firmy Kofola a telekomunikační společnosti O2 Czech republic. Akcie Kofoly zlevnily o 0,65 procenta na 305 Kč za kus, emise O2 oslabila o 0,38 procenta. Hlavní akcionář O2, skupina PPF Telco, dnes oznámil, že získal souhlas České národní banky se zahájením procesu výkupu minoritních akcionářů. Výkupní cena bude 270 Kč na akcii.

Koruna stagnovala k euru a mírně oslabila vůči americkému dolaru

Koruna dnes stagnovala k euru a mírně oslabila vůči americkému dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala vůči jednotné evropské měně na pondělních 25,43 Kč /EUR a k dolaru na 22,61 Kč/USD, tedy o pět haléřů slabší než v pondělí vpodvečer. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

"Zveřejněná data z reálné ekonomiky byla smíšená a koruně impulz k výraznějším pohybům nezavdala," uvedla Jana Steckerová z Komerční banky. Český statistický úřad dnes zveřejnil říjnová data z průmyslu, stavebnictví a o zahraničním obchodu. Průmyslová produkce v říjnu meziměsíčně vzrostla, což podle Steckerové byla v kontextu omezení výroby v automobilkách dobrá zpráva. Naopak deficit zahraničního obchodu byl v říjnu o trochu hlubší, než se čekalo. A stavebnictví pak pokračovalo v pomalém meziměsíčním růstu, dodala.

Také ekonomové společnosti Next Finance Markéta Šichtařová a Jiří Cihlář podotkli, že dnešní data nedala koruně důvod k posílení. "To může až v pátek způsobit statistika spotřebitelské inflace, jejíž tempo navzdory problémům českého průmyslu dál bobtná. Z trhu tak nemohou mizet sázky na další zvýšení sazeb České národní banky. Pokud tedy ekonomiku nezastaví koronavirus, koruna má prostor pro postupné posilování," uvedli.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

25,43

25,43

Kč/USD

22,56

22,61

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď