Pražská burza se vrátila k poklesu, epidemie oslabuje korunu

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza se dnes vrátila k poklesu, index PX se snížil o 0,96 procenta na 1057,60 bodu. Akcie Erste Bank ztratily více než tři procenta poté, co banka zveřejnila loňské hospodářské výsledky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně oslabila k euru, výrazněji vůči dolaru.

Pražská burza se dnes nevymykala negativnímu trendu na ostatních evropských akciových trzích, uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. "Dnešní pohyb ani neumazal včerejší (čtvrteční) růst," doplnil makléř Fio banky David Brzek. Podle Trampoty tak pražská burza v tomto týdnu překonala svým výkonem evropské i zámořské indexy, když díky nárůstům ve středu a zejména ve čtvrtek stoupla o 0,31 procenta.

"Svoji spanilou jízdu ukončila Erste Group," podotkl Brzek. Akcie banky dnes zlevnily o 3,10 procenta na 707,40 koruny. Erste oznámila, že jí podle předběžných výsledků loni kvůli pandemii klesl čistý zisk o 46,7 procenta, přesto navrhne vyplatit dividendu 50 centů (zhruba 13 Kč) na akcii.

Z dalších finančních emisí Komerční banky klesla o 0,59 procenta na 678 korun a Moneta Money Bank zůstala beze změny na 79 korunách. Cenné papíry pojišťovny VIG ubraly 0,17 procenta na 581 korun.

Akcie dodavatele antivirových programů Avast ztratily 1,59 procenta na 142,10 koruny, což je podle Brzka vzhledem ke čtvrtečním výprodejům akcií technologických firem na americkém trhu relativně dobrý výsledek. Cenným papírům Avastu pomohla vylepšená cílová cena od České spořitelny, poukázal.

"Proti trhu dokázal jít dokonce ČEZ," uvedl Brzek. Akcie energetické firmy si dnes připsaly 0,57 procenta na 529 korun. Zhruba procento ztratily cenné papíry telekomunikační firmy O2, o víc než 1,5 procenta klesla Česká zbrojovka.

Nepříznivý vývoj epidemie v Česku nadále oslabuje korunu

Koruna i dnes pokračovala v oslabování k hlavním světovým měnám. Vůči euru klesla od čtvrtečního podvečera o tři haléře na 26,21 Kč/EUR. K dolaru česká měna oslabila o 20 haléřů na 21,62 Kč/USD, což je její nejslabší závěr od 3. února. Vyplývá to z údajů na webu Patria Online k dnešním 17:00.

Stejně jako v předchozích dvou dnech i dnes kurz koruny reagoval na nepříznivý vývoj koronavirové epidemie v Česku a na chystané zpřísnění protiepidemických opatření, shodují se analytici. Obava z vývoje je podle nich větší než víra investorů ve zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou.

Posílení české měny není podle ekonomů v nejbližší době pravděpodobné. "Tlak na slabší korunu bude zřejmě přetrvávat i v následujících dnech, ne-li týdnech," uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler. Ekonomové společnosti Next Finance Markéta Šichtařová a Jiří Cihlář očekávají, že koruna nyní mírně oslabí a před začátkem léta bude pozvolna posilovat pod 26 Kč/EUR.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,18 26,21
Kč/USD 21,42 21,62

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 19:00 6°C

Celá předpověď