Pražská burza se nepatrným růstem udržela na desetiletém maximu

foto Pražská akciová burza, burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza se dnes udržela na desetiletém maximu. Index PX přidal 0,03 procenta na 1197,47 bodu, nepatrně tak posunul vzhůru nejsilnější závěr od července 2011. V růstu pokračovaly akcie dodavatele antivirových programů Avast, téměř procento ztratily cenné papíry Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna pokračovala v posilování k euru i dolaru.

Pražský akciový trh udržel růst, ačkoli okolní evropské burzy uzavřely se zhruba procentní ztrátou, poukázal analytik Komerční banky Bohumil Trampota. "Zásluhu na tom má opět zejména Avast. Po čtvrteční raketovém růstu i v pátek dokázal přidat 0,88 procenta," dodal.

Akcie Avastu zakončily týden na 178 korunách, jsou tak podle Trampoty o víc než 19 procent silnější než před týdnem. Cenné papíry softwarové firmy v posledních dvou dnech vystřelily vzhůru po zprávě o možném převzetí podniku americkou firmou NortonLifeLock. Index PX za týden stoupl o více než 3,5 procenta.

Výrazněji si dnes polepšily ještě cenné papíry tabákové firmy Philip Morris, a to o 1,4 procenta na 14.520 korun. Růst vykázaly také akcie pojišťovny VIG o 0,25 procenta na 595,50 koruny a Komerční banky o 0,39 procenta na 773 Kč.

Ostatní bankovní emise naopak ztrácely. Erste Bank klesla o 0,99 procenta na 783 korun a Moneta Money Bank o 0,57 procenta na 86,60 Kč. Dolů šly také cenné papíry energetické společnosti ČEZ o 0,42 procenta na 594 korun.

Koruna i v závěru pracovního týdne stejně jako v předchozích dnech mírně posilovala. Vůči euru zpevnila oproti předchozímu závěru o čtyři haléře na 25,51 Kč/EUR, k dolaru si polepšila o dva haléře a okolo 17:00 se obchodovala na 21,60 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na webu Patria Online.

"Česká koruna dokázala i přes slábnoucí euro v průběhu týdne o dvacet haléřů zpevnit. V pátek odpoledne se tak obchodovala lehce nad hladinou 25,50 Kč. K ziskům jí dopomohla mírně vyšší domácí inflace i pokračující spekulace na zvyšování úrokových sazeb," uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

25,55

25,51

Kč/USD

21,62

21,60

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 3,6 pct. na desetiletá maxima

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne posílily, index PX stoupl o 3,6 procenta na 1197,5 bodů. Dostaly se během něj na desetiletá maxima. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Nejvíce přidaly akcie antivirové společnosti Avast, největší pokles naopak postihl akcie bankovní skupiny Erste Group. Předchozí týden akcie stouply o 0,3 procenta.

"Pražská burza v minulém týdnu významně předčila výkonnost většiny zahraničních trhů, podpořena především mohutným posílením akcií Avastu. Index PX poskočil na nejvyšší hodnotu od dubna 2011," uvedl makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

Akcie Avastu narostly o 19,1 procenta poté, co ve středu americký ekonomický list the Wall Street Journal přinesl zprávy o možném převzetí firmy ze strany většího amerického rivala NortonLifeLock. Obě společnosti následně rozhovory potvrdily. Ve čtvrtek svého majitele změnilo více než 4,5 milionu akcií Avastu, což představuje dosud největší objem obchodů od jejich uvedení na pražskou burzu.

Naopak největší propad zaznamenaly akcie Erste Group, které přišly o 2,1 procenta na 783 Kč. Erste se pohybovala v rámci sektoru, kde je zvýšená rozkolísanost podporovaná mimo jiné obavami o vývoj ekonomiky s objevováním nových mutací covid-19. Současně investoři vybírají solidní zisky, které bankovní sektor za první polovinu roku nabral, upozornil analytik J&T Banky Milan Vaníček.

V příštím týdnu bude stejně jako v tom uplynulém stěžejním investorským tématem výsledková sezona za druhý kvartál. Pozornost trhu se zaměří na případné zmínky o zvýšené inflaci a možné reakci Evropské centrální banky na tuto situaci. "Celkově zůstáváme na příští týden lehkými optimisty vzhledem k očekávaným solidním výsledkům firem s podporou uvolněné měnové politiky," dodal Vaníček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 28. července 2021

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď