Pražská burza rostla nejvýrazněji za dva měsíce

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX dnes posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 procenta na 957,55 bodu. Dál ale zůstává na nejvyšší úrovni od 6. března, kam se dostal už v úterý. Dnes se dařilo zejména bankovním emisím - Erste Bank získala přes devět procent, Moneta Money Bank téměř sedm procent a Komerční banka více než 6,5 procenta. Naopak technologická firma Avast 2,5 procenta odepsala. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Koruna dnes vůči euru zpevnila o dva haléře na 26,55 Kč/EUR. K dolaru naopak od čtvrtečního podvečera o šest haléřů oslabila na 23,47 Kč/USD.

Závěr týdne zastihl globální akciové trhy v růstové náladě poté, co Evropská centrální banka ve čtvrtek přidala další stimuly a dnešní data z amerického trhu práce pozitivně překvapila, uvedl Josef Dudek z Fio banky. Dál se dařilo hlavně bankovnímu sektoru, dodal.

Erste Bank dnes zdražila o 9,36 procenta na 656,60 koruny, Moneta Money Bank o 6,99 procenta na 59,70 koruny a Komerční banka o 6,61 procenta na 597 korun.

Menší zisky si připsaly pojišťovna VIG či ČEZ. Akcie pojišťovny si polepšily o 0,66 procenta na 537,50 Kč a cenné papíry energetické společnosti 0,4 procenta na 498,50 Kč. Z menších emisí získala více než procento mediální CME.

Naopak třetím dnem pokračoval výběr krátkodobých zisků u akcií Avast, které dnes ztratily 2,47 procenta na 143,95 Kč. Zhruba půl procenta odepsal operátor O2.

Česká měna dnes vůči euru zpevnila o dva haléře na 26,55 Kč/EUR. K dolaru naopak od čtvrtečního podvečera o šest haléřů oslabila a dnes kolem 17:00 se obchodovala za 23,47 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Z dnes zveřejněného průzkumu agentury Reuters vyplývá, že středoevropské měny budou v příštích 12 měsících převážně posilovat. Přispěje k tomu hlavně zotavování ekonomik z útlumu způsobeného koronavirovou krizí. Koruna by mohla podle analytiků posílit o 3,6 procenta na 25,705 Kč za euro.

Středoevropské země nyní uvolňují restrikce zavedené kvůli koronaviru a obnovují hospodářský život. Tempo oživování trhů je však podle analytiků oslovených agenturou Reuters nejisté a nad finančními trhy se vznáší riziko nové vlny epidemie. Proto se zatím neočekává návrat středoevropských měn na úrovně z období před příchodem krize.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,57 26,55
Kč/USD 23,41 23,47

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne posílily o 4,1 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne opět posílily, index PX stoupl o 4,1 procenta na 957,6 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší nárůst zaznamenaly akcie Erste Bank, největší pokles postihl akcie mediální skupiny CME. Předchozí týden akcie přidaly více než dvě procenta.

Nejvíce rostoucí akcií minulého týdne byla Erste Group (o 22 procent na 656,6 Kč). Společnost byla bez jakýchkoliv zpráv. Bankovnictví je aktuálně segment, který pomáhá indexům ke svým téměř rekordním úrovním. Nicméně jde podle analytika J&T Banky Milana Vaníčka spíše o technický vývoj, který je podpořen expanzivní monetární politikou.

Naopak nejvíce klesající akcií týdne byla CME s propadem o 5,8 procenta na 93,3 Kč. Ani na akcii CME se neobjevila kurzotvorná informace. Někteří účastníci trhu mohou spekulovat opětovně na možnost nedokončení transakce s PPF.

"Očekáváme, že na trhu může pokračovat pozitivní nálada z posledních amerických dat z trhu práce. Středeční jednání americké centrální banky Fed navíc může dále uvolnit měnovou politiku úpravou některých svých programů. Jejich navýšení či prodloužení platnosti by mohlo trh opětovně podpořit v nákupním apetitu," uvedl Vaníček.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-5°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 9:00 -6°C

Celá předpověď