Pražská burza potřetí v řadě rostla, dařilo se finančnímu sektoru

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza potřetí v řadě rostla, index PX dnes posílil o 0,75 procenta na 1318,77 bodu. Dařilo se celému finančnímu sektoru a výrazně rostly také akcie technologické společnosti Avast. Ztrácela naopak elektrárenská společnost ČEZ. Aktivita na trhu byla nízká. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Akciové trhy se zatím v tomto týdnu odrážejí ode dna z minulého týdne. " Na závěry o konci klesajícího trendu akciových titulů je však rozhodně brzo. Obavy ohledně možného příchodu recese jsou všudypřítomné," uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler. Investoři se podle něj navíc obávají i toho, že americký Fed zajde se zpřísňováním měnové politiky moc daleko a potenciální pokles ekonomické aktivity ještě prohloubí.

V Praze dnes většina titulů skončila v zisku. Komerční banka zhodnotila o 1,88 procenta na 703 korun. Erste Bank přidala 1,45 procenta na 684,80 koruny a Moneta Money Bank si polepšila o 1,03 procenta na 78,60 Kč. O téměř dvě procenta posílila rovněž pojišťovna VIG, uzavřela na 569 korunách.

Nejúspěšnějším titulem se stal Avast, jehož cenné papíry zdražily o 3,6 procenta na 148,15 koruny. Naopak ČEZ oslabil o 1,58 procenta na 1185 korun a umazal tak část pondělních zisků. Jeho akcie navíc obstaraly více než polovinu z celkového objemu obchodů na pražském trhu.

Koruna mírně posílila k euru, vyčkává před středečním jednáním ČNB

Kurz české měny k euru se dnes před středečním jednáním bankovní rady České národní banky o úrokových sazbách příliš nezměnil. Zpevnila o tři haléře na 24,67 Kč/EUR. Vůči dolaru dál posílila, polepšila si o devět haléřů na 23,35 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

"Česká koruna se i dnes pohybuje v úzkém pásmu okolo 24,70 Kč/EUR, kde se drží prakticky již od poloviny května 2022," uvedl analytik Purple Trading Jaroslav Tupý. "Korunový trh vyčkává na zítřejší (středeční) zasedání České národní banky. Od té se očekává další výrazné zvýšení úrokových sazeb," doplnil ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

Podle analytiků oslovených v minulém týdnu ČTK bankovní rada ČNB zřejmě ve středu zvýší úrokové sazby až o 1,25 procentního bodu. Základní úroková sazby by se tak dostala na sedm procent, tedy nejvýše od roku 1999. Gürtler dnes ale uvedl, že finanční trh již plně zaceňuje zvýšení sazeb o 1,5 procenta.

ČNB chce zvyšováním úrokových sazeb tlumit inflaci, takový postup může také koruně pomáhat k silnějším hodnotám. Ve středu by ale podle analytiků mělo jít o poslední razantní zvýšení sazeb před obměnou bankovní rady, do jejíhož čela od července nastoupí Aleš Michl, který je odpůrcem dosavadního nárůstu sazeb.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

24,70

24,67

Kč/USD

23,44

23,35

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď