Pražská burza po pondělním poklesu posílila, ČEZ smazal část pondělních ztrát

foto Pražská burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza po pondělním poklesu dnes posílila, index PX vzrostl o 2,62 procenta na 1 293,09 bodu. Energetická společnost ČEZ smazala část svých pondělních ztrát a posílila o 4,4 procenta na 1091 korun. Dařilo se i finančnímu sektoru. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká měna stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru.

Akcie ČEZ v pondělí ztratily téměř 11 procent, podle analytiků zřejmě kvůli zprávám, že část vládních stran navrhuje vyšší zdanění energetických firem. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes plány mírnil. Řekl, že vláda nechce zavádět přímo sektorovou daň, ale hledá možnost, jak vytvořit solidární prostředí vůči lidem v problémech. Dnes se také koná valná hromada ČEZ, která je podle očekávání bouřlivá.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda dnes upozornil, že z vládních stran se k zavedení sektorové daně staví zdrženlivě právě pouze ODS. "Vládní politici nekoordinovaně vypustili do éteru podstatnou kurzotvornou informaci, která jde navíc proti jejich vlastnímu programu. Nečekanost takové informace propad ještě prohloubila," uvedl.

"Tak zásadní věci by měli vládní politici komunikovat veřejnosti pouze po vyjasnění a ujednocení postoje, a to jen tehdy, pokud se opravdu rozhodnou jít proti svému programu a sektorovou daň zavést. Protože takto jen srazili hodnotu podniku o desítky miliard korun zaskočili investory a akcionáře, ale nic tím nezískali," dodal Kovanda. Při dnešním růstu akcií hodnota (tržní kapitalizace) ČEZ zase částečně vzrostla.

Výrazně se dnes dařilo Monetě Money Bank, jejíž cenné papíry si polepšily o 6,08 procenta na 83,70 koruny. Podle analytika investiční společnosti Wood & Company Vojtěcha Boháče akcie Monety uzavřely nejvýše za poslední měsíc a půl. Erste Bank zdražila o 1,68 procenta na 652,80 koruny. Zhruba o procento posílila rovněž Komerční banka, jejíž akcie se prodávaly za 706,50 koruny. Dařilo se i pojišťovně VIG, která zdražila o 1,3 procenta na 547 korun.

Česká měna dnes stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru. Koruna si pohoršila k dolaru o 18 haléřů na 23,52 Kč/USD. K euru byla k 17:00 na 24,74 Kč/EUR.

"Kurz koruny byl během úterního obchodování stabilní a obchodoval se kolem úrovní 24,72 až 24,74 Kč/EUR," sdělila analytička Komerční banky Jana Steckerová. Česká měna k euru stagnuje už od konce minulého týdne. Analytik Komerční banky Jan Vejmělek minulý týden uvedl, že stabilní kurz koruny s největší pravděpodobností udržuje dál Česká národní banka intervencemi na měnovém trhu.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

24,73

24,74

Kč/USD

23,34

23,52

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď