Pražská burza oslabila, pohoršila si Erste, rostla ČEZ

foto Ilustrační foto - Pobočka Erste banky ve Vídni.

Praha - Pražská burza dnes nenavázala na pondělní růst a oslabila. Index PX klesl o 0,42 procenta na 1357,22 bodu. Většina hlavních titulů ztrácela nebo stagnovala. Do červených čísel se dostaly akcie bankovní skupiny Erste, v plusu skončily cenné papíry energetické společnosti ČEZ nebo banky Moneta. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Index PX dopoledne oslaboval téměř o 1,5 procenta, kolem 17:00 uzavřel v minusu čtyři desetiny procenta.

Moneta přidala 1,05 procenta na cenu 96 korun za akcii, její akcie jsou tak nejdražší od úpisu na burzu. Podle Lukáše Novotného ze společnosti Wood& Company byla Moneta nejobchodovanějším titulem na pražské burze. "Před začátkem obchodování se objevila zpráva, že společnost Petrus Advisers vyzývá ostatní akcionáře, aby hlasovali proti spojení s Air Bank. Moneta krátce před koncem obchodního dne posilovala i o tři procenta. V závěrečné aukci se ovšem zobchodovalo přes šest milionů akcií, tedy přibližně 80 procent celkového denního objemu, a velkou část dnešních zisků Moneta odepsala," uvedl.

Do minusu dnes zamířily akcie nápojářské společnosti Kofola, ztratily 0,65 procenta a obchodování uzavřely s kurzem 308 Kč.

Erste se dnes poprvé obchodovala bez nároku na dividendu. Uzavřela na ceně 974 korun, tedy o zhruba dvě procenta méně ve srovnání s pondělním závěrem.

Emise ČEZ posílily o 0,62 procenta. Ačkoliv se většinu dne pohybovaly v záporných číslech, díky aktivitě v závěrečné aukci vzrostly na 735 korun za kus.

Akcie Komerční banky či antivirové společnosti Avast svou cenu nezměnily.

Koruna posílila k euru i dolaru

Česká měna dnes posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. K 17:00 zpevnila oproti předchozímu závěru k euru i dolaru shodně o 13 haléřů na 25,48 Kč/EUR a 22,60 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

"Domácí měně mohla trochu pomoci data o HDP (hrubém domácím produktu), díky čemuž se ubránila vnějším vlivům. Obavy z koronaviru, které jsou nyní klíčovým tématem, však hrají proti ní," sdělil k vývoji na finančních trzích analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk. Česká ekonomika podle dnešního zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v letošním třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta. Na vývoj HDP měla kladný vliv domácí poptávka.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

25,61

25,48

Kč/USD

22,73

22,60

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď