Pražská burza dnes posílila o 0,54 procenta, pomohly jí akcie ČEZ

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 0,54 procenta na 1164,90 bodu. Nahoru mu pomohl hlavně růst akcií energetické firmy ČEZ. Nejvýrazněji si polepšily cenné papíry České zbrojovky, a to o skoro pět procent. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Posílení dnes dosáhla zhruba polovina hlavních emisí pražské burzy včetně akcií ČEZ, se kterými se obchodovalo v největším objemu. Cenné papíry ČEZ zdražily o 0,32 procenta na 623 korun. Z nejobchodovanějších emisí si polepšily třeba také akcie bankovní skupiny Erste, které si připsaly 2,76 procenta na 877,20 koruny.

Největšího růstu dosáhly akcie České zbrojovky (CZG), když zdražily o 4,63 procenta na 429 korun, což je jejich nejvyšší cena od loňského vstupu firmy na burzu. Holding Česká zbrojovka Group SE dnes oznámil, že za první letošní čtvrtletí skupině vzrostly díky vyšším prodejům zbraní výnosy meziročně téměř o dvě třetiny na dvě miliardy korun.

Růst burzy brzdilo oslabení cenných papírů Moneta Money Bank a Komerční banky, které podobně jako akcie ČEZ patřily dnes k nejobchodovanějším. Akcie Monety zlevnily o 0,89 procenta na 78 korun a akcie Komerční banky o 1,10 procenta na 766 korun. Největší pokles postihl akcie firmy Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. Oslabily o 1,32 procenta na 75 korun.

Koruna i dnes stagnovala, analytici čekají její posilování

Kurz koruny k oběma hlavním světovým měnám se ani dnes příliš neměnil. Vůči euru česká měna oproti předchozímu závěru oslabila o jeden haléř na 25,43 Kč/EUR, k dolaru ztratila tři haléře a okolo 17:00 uzavřela na 20,84 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Analytici očekávají, že koruna bude letos posilovat v souvislosti s očekávaným zvýšením úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB).

"I proto dnes koruna v podstatě stagnuje a odpoledne se obchodovala na hladině 25,43 Kč/EUR. V dalších dnech bude koruna posilovat tak rychle, jak jí to umožní technika. Protože je nyní proti, koruna bude muset na další zisky čekat do příštího týdne," soudí ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

"Růst korunových sazeb na trhu narazil na pomyslný strop prognózy ČNB, což podle nás může být problém až do červnového zasedání centrálních bankéřů, kteří by měli koruně dodat nové důvody k posilování," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok dnes uvedl, že český bankovní sektor je podle zátěžových testů centrální banky i po pandemii koronaviru vysoce odolný, a to i díky silné kapitálové vybavenosti. S pandemií se vypořádal velice dobře a svoji odolnost vůči potenciálním nepříznivým šokům posílil, řekl Rusnok. Bankovní rada také schválila navýšení takzvané proticyklické kapitálové rezervy pro tuzemské banky na jedno procento s platností od poloviny příštího roku z aktuálních 0,5 procenta. Limity pro poskytování hypoték zůstaly beze změny.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

25,42

25,43

Kč/USD

20,81

20,84

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď