Pražská burza dnes posílila, koruně pomáhají intervence ČNB

foto České bankovky, koruny, bankovní trezor - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 1,36 procenta na 1296,91 bodu. Zpevnila většina hlavních emisí, nahoru burze pomohly hlavně akcie energetické firmy ČEZ, bankovní skupiny Erste a Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Například cenné papíry Komerční banky zaznamenaly třetí nejvyšší objem obchodů z hlavních emisí a zároveň nejvýraznější růst. Zdražily o 3,22 procenta na 737 korun. Zpevnily také akcie ČEZ, s nimiž se obchodovalo v největším objemu, a akcie Erste, které byly druhé nejvíce obchodované. Cenné papíry ČEZ si připsaly 1,58 procenta na 1030 korun a cenné papíry Erste 1,75 procenta na 697,80 koruny.

Z deseti hlavních emisí pražské burzy skončily v červených číslech pouze akcie firmy Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. Zlevnily o 1,82 procenta na 54 korun. Další dvě emise - akcie Moneta Money Bank a pojišťovací skupiny VIG - dnes stagnovaly.

Koruně se dnes dařilo, podle analytiků jí stále pomáhají intervence ČNB

Koruna dnes posílila k oběma hlavním světový měnám. K euru zpevnila o 22 haléřů na 24,76 Kč/EUR a k dolaru o 15 haléřů na 23,83 Kč/USD. Vyplývá to z dat serveru Patria Online kolem dnešních 17:00. Podle analytiků české měně k růstu nadále pomáhají intervence centrální banky.

Česká národní banka (ČNB) oznámila intervence ve prospěch koruny ve čtvrtek před polednem. Česká měna předtím oslabovala poté, co minulý týden v pátek server Seznam Zprávy uvedl, že novým guvernérem ČNB bude odpůrce zvyšování úrokových sazeb Aleš Michl. Do funkce ho prezident jmenoval tento týden ve středu.

"Česká národní banka dnes pokračuje v devizových intervencích pro posílení koruny se kterými začala již ve čtvrtek. Od té doby se jí podařilo korunu posílit o téměř tři procenta a vrátit ji zpět pod 25 Kč/EUR," uvedl analytik společnosti Purple Trading Jaroslav Tupý. Podle něj se zdá, že hranice 25 korun za euro bude pro ČNB pro příští období cílovou hranicí, kde se bude snažit korunu udržet.

K silnějším hodnotám by mohlo české měně napomoci očekávané zvýšení úrokových sazeb na konci června, kdy bude bankovní rada naposledy jednat v současném složení. "Zde dojde pravděpodobně k poslednímu zvýšení základní úrokové sazby o 50 bazických bodů na celkovou hodnotu 6,25 procenta," očekává Tupý.

Tomu, že ČNB intervenovala ve prospěch koruny kromě čtvrtka také dnes, nasvědčuje podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové dnešní prudký pohyb kurzu. I tak se ale koruna neposunula na hodnoty z doby, kdy se o Michlovi jako o budoucím guvernérovi vůbec začalo spekulovat, upozornila ekonomka.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,98 24,76
Kč/USD 23,98 23,83

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď