Pražská burza dnes oslabila, nedařilo se zejména akciím Erste

foto Ilustrační foto - Pobočka Erste banky ve Vídni.

Praha - Index PX pražské burzy dnes klesl o 0,13 procenta na 1284,48 bodu. Dolů ho táhla především dvojice rakouských finančních titulů v čele s Erste bank. Hlubšímu poklesu indexu zabránily emise Komerční banky nebo energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

V červených číslech zakončily dnešní obchodování tři ze 13 titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX. Další dvě emise stagnovaly. Nejvýraznější pokles zaznamenaly akcie rakouské bankovní skupiny Erste. Jejich cena klesla téměř o půldruhého procenta na 875 Kč za kus. Nedařilo se ani cenným papírům pojišťovny Vienna Insurance Group (VIG), které oslabily o 0,4 procenta na 620 Kč. Třetím ztrátovým titulem dnes byly akcie likérky Stock s poklesem ceny o 0,52 procenta.

Naopak nejvýraznější zisk si dnes připsala Kofola. Cenné papíry napojářské firmy posílily o 2,26 procenta na 317 koruny.

Výrazně větší vliv na burzovní index ale měly vzhledem k objemu obchodů akcie polostátní energetické firmy ČEZ a Komerční banky. Cenné papíry společnosti ČEZ si připsaly 0,29 procenta. Akcie Komerční banky zdražily o 0,31 procenta na závěrečných 818 Kč.

Údaje o inflaci pomohly koruně zpevnit k euru i dolaru

Koruna dnes posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru zpevnila ve srovnání se čtvrtečním závěrem o devět haléřů na 25,35 Kč/EUR. Ve vztahu k dolaru si polepšila o 11 haléřů na 21,42 Kč/USD. Podle analytiků pomohla české měně dnes zveřejněná data o srpnové inflaci i následný komentář České národní banky (ČNB).

Meziroční inflace v srpnu stoupla na 4,1 procenta a byla tak nejvyšší od listopadu 2008, informoval Český statistický úřad. Růst cen byl o jeden procentní bod vyšší, než v prognóze odhadovala centrální banka. "Zveřejněná data představují výrazné proinflační riziko stávající prognózy ČNB, které jde ve směru výraznějšího nárůstu úrokových sazeb ve srovnání s dosavadním výhledem," uvedl v reakci na zveřejněná čísla ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Rostoucí spekulace na zvyšování sazeb zvýšila zájem investorů o českou měnu. "Pro korunu byla nová čísla, a částečně i komentář ČNB, impulsem k posílení," uvedl analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk. Koruna dnes podle něj prolomila netečnost k novým zprávám z poslední doby.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,44 25,35
Kč/USD 21,53 21,42

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď