Pražská burza dnes mírně oslabila, podobně jako koruna

foto Peníze, mince, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza dnes po předchozích dvou růstových dnech mírně oslabila. Index PX klesl o 0,05 procenta na 938 bodů. Dolů ho táhly hlavně akcie Erste Bank a Monety. Výraznějšímu poklesu bránily cenné papíry Avastu a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Koruna dnes lehce oslabila vůči euru i dolaru.

"Pražská burza se po celou seanci pohybovala v záporném teritoriu, nicméně v závěru obchodního dne ztráty umazávala a nakonec zakončila pouze s mírným poklesem," popsal průběh dnešního obchodování makléř Fio banky Josef Dudek. Ze 12 titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX jich devět zakončilo dnešní obchodování se ztrátou a jeden stagnoval.

Nejvýraznější pokles zaznamenaly akcie rakouské bankovní skupiny Erste, které zlevnily o více než dvě procenta na 580 Kč. Nedařilo se ani dalším dvěma bankovním titulům. Cenné papíry Monety odepsaly 1,43 procenta a akcie Komerční banky oslabily o více než půl procenta na 577 korun za kus.

Mimo finanční sektor skončily se ztrátou například akcie likérky Stock, výrobce cigaret Philip Morris ČR či textilky PFNonwovens.

Naopak vzhůru zamířily akcie energetické společnosti ČEZ, které posílily o 0,73 procenta na 485 korun. Zájem investorů pomohl k růstu o 2,55 procenta také akciím technologické společnosti Avast.

Koruna v závěru týdne korigovala část svých nedávných zisků

Koruna v závěru týdne oslabila k euru i dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala na 26,67 Kč/EUR a na 23,72 Kč/USD, proti čtvrtku k jednotné evropské měně ztratila osm haléřů a k americké měně čtyři haléře. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.  

Dnes zveřejněný záznam z posledního jednání České národní banky podle Františka Táborského z Komerční banky příliš nového neukázal. Členové bankovní rady ČNB se shodli na tom, že v aktuální situaci není potřeba dále uvolňovat měnovou politiku. Její razantní uvolnění, k němuž došlo na minulých jednáních, bylo podle většiny z nich adekvátní a vytváří dostatečně uvolněné měnové podmínky odpovídající situaci, vyplývá ze záznamu z jednání rady.

Analytici Patria Finance dnes ve výhledu na druhé pololetí uvedli, že sílící koruna bude "trochu ukusovat" z výnosů v zahraničí, ale nemělo by to být podle nich mnoho. "Nečekáme už tak divoké pohyby jako v prvním pololetí. Závěrem letošního roku počítáme s kurzem koruny vůči euru na 26,20 Kč/EUR," dodali. 

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,59 26,67
Kč/USD 23,68 23,72

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď