Pražská burza dál ztrácí, koruna mírně oslabila vůči euru

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza poosmé v řadě oslabila, index PX je nejníž od května. Dnes klesl o tři procenta na 876,94 bodu. Ztráty kolem čtyř procent zaznamenaly Erste Bank, pojišťovna VIG, Komerční banka a technologická společnost Avast. Moneta Money Bank a ČEZ zlevnily o více než procento a půl. Se ziskem nekončil žádný titul, operátor O2 a nápojářská Kofola stagnovaly na středečních hodnotách. Vyplývá to z údajů na webu burzy. V souvislosti se zveřejněním dat, že německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 10,1 procenta, výrazně oslabily i západoevropské burzy.

"Západoevropské trhy dnes registrovaly hluboké ztráty poté, co německá ekonomika ve 2Q padla více, než se čekalo, a situace ohledně šíření koronaviru se zhoršuje, tudíž oživení ekonomik nemusí být tak rychlé, jak se čekalo," uvedl Josef Dudek z Fio banky. Tahounem poklesu na pražské burze se staly finanční emise, tento sektor na západoevropských trzích patřil k nejhorším, dodal.

Nejvýrazněji dnes oslabily rakouské tituly, Erste Bank spadla o 4,33 procenta na 513 korun a akcie VIG o 4,31 procenta na 486,60 koruny. Z českých bank si vedla hůře Komerční banka, jejíž cenné papíry přišly o 3,88 procenta na 520 korun. Moneta Money Bank končila níže o 1,52 procenta na 52 Kč.

Silný výběr zisků registroval také Avast, ztratil 3,92 procenta na 161,90 koruny. Energetický ČEZ zlevnil o 1,77 procenta na 445 korun.

Koruna ztratila dva haléře na euro, vůči dolaru je naopak získala

Koruna dnes mírně oslabila vůči euru a naopak lehce zpevnila k dolaru. Vůči jednotné evropské měně ztratila od čtvrtečního podvečera dva haléře a dnes kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 26,28 Kč/EUR. Na dolar česká měna o dva haléře zpevnila na 22,28 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Posilování koruny se podle ekonoma společnosti Next Finance Vladimíra Pikory sice zastavilo, česká měna má ale stále tendenci k silnějším hodnotám. "Pokud dolar k euru oslabí, koruna k euru dál posílí," domnívá se Pikora.

Kurz koruny může v pátek ovlivnit zveřejnění předběžných údajů o hrubém domácím produktu Česka ve druhém čtvrtletí. Ekonomové oslovení ČTK se shodují, že kvůli dopadům šíření koronaviru a restriktivním opatřením česká ekonomika ve druhém kvartále prodělala největší propad vůbec. Nicméně v konkrétních odhadech se analytici výrazně liší. V meziročním vyjádření ekonomové očekávají pokles HDP o 9,7 až 18 procent. Mezičtvrtletně pak očekávají pokles od 7,4 do 14 procent. "Koruna bude reagovat jen na výsledek výrazně odlišný od očekávání," domnívá se Pikora. 

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,26 26,28
Kč/USD 22,30 22,28

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 20°C

Celá předpověď