Pražané budou na podzim volit 65 zastupitelů v jednom obvodu

foto Volby, volební místnost, urny, plenty - ilustrační foto.

Praha - V letošních komunálních volbách bude stejně jako v těch posledních celá Praha jedním volebním obvodem a volit se bude 65 zastupitelů. Dnes o tom rozhodlo zastupitelstvo. Část zastupitelů se pokusila prosadit rozdělení na sedm menších obvodů, což je podle volební matematiky výhodnější pro větší strany, menší naopak potřebují více hlasů, aby získaly mandát. Pro návrh na rozdělení hlasovalo hnutí ANO, ODS, část TOP 09 a nezařazení zastupitelé. K přijetí návrhu scházel jeden hlas. Obecní volby se budou konat 5. a 6. října.

Spory kolem volebních obvodů jsou v Praze před volbami běžné. Podle zákona může sama obec rozhodovat o počtu zastupitelů v určitých intervalech daných počtem obyvatel a také o případném rozdělení na více obvodů.

V posledních volbách v roce 2014 se v metropoli volilo v jednom velkém obvodu 65 zastupitelů. O čtyři roky dříve tehdy vládnoucí ODS prosadila vznik sedmi obvodů, což řada kritiků označila za účelové omezení počtu stran, které se dostaly do zastupitelstva. Výsledky voleb poté menší strany, které se do zastupitelstva nedostaly, neúspěšně napadly u soudu. Šlo o Zelené, Věci veřejné a SNK ED.

Podobné rozdělení jako v roce 2010 dnes navrhl zastupitel Jiří Nouza (nestr., dříve TOP 09). Znamenalo by to podle něj zpřehlednění hlasovacího lístku a přiblížení zastupitelů voličům. Následovala bouřlivá diskuse, při které řada zastupitelů zejména z menších stran proti návrhu protestovala s tím, že by omezil demokratičnost voleb.

Odpůrci v diskusi přinesli řadu argumentů proti rozdělení. Kromě oslabení pozice menších stran a posílení větších byl jedním z nich fakt, že by primátor vzešel pouze z jednoho ze sedmi obvodů a většina lidí by ho tak vůbec nevolila. "Ve chvíli, kdy uděláte sedm volebních obvodů, tak šest sedmin občanů okrádáte o možnost volit svého primátora," uvedl šéf klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (Zelení).

"Domnívám se, že z toho jako sláma z bot čouhá snaha vytlačit menší strany," uvedla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Zastupitel a poslanec Jan Čižinský dodal, že by šlo o zjevné volební inženýrství a snahu diskriminovat menší strany.

Podle zastupitele, poslance a kandidáta ANO na primátora Patrika Nachera byla diskuse vedena neférově. "Nesouhlasím zásadně s principem, který tu je, že se někdo prohlásí za ryzího demokrata tím, že hájí jeden obvod, a ten, kdo by potenciálně hlasoval pro více obvodů nebo jinou variantu, tak je automaticky označen za nedemokrata," uvedl. Obě varianty mají podle něj svoje výhody a nevýhody.

Rozdělení na obvody řeší i jednotlivé městské části, zastupitelstvo Prahy 8 například nedávno rozhodlo, že celá městská část bude také tvořit jeden obvod.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 3:00 4°C

Celá předpověď