Právníci jsou zdrženliví k trestání podpory nenávistné ideologie

foto Ilustrační foto - Předseda SPD Tomio Okamura při odjezdu z Lán 12. dubna 2018 po jednání s prezidentem Milošem Zemanem o situaci kolem vyjednávání o nové vládě.

Praha - Odborníci z řad právníků se stavějí zdrželivě až odmítavě ke kriminalizaci podpory a propagace nenávistné ideologie, jak navrhuje hnutí SPD Tomia Okamury. Podobně jako některým poslancům se jim nelíbí, že novela trestního zákoníku reaguje na konkrétní soudní případ, který navíc ještě neskončil pravomocným verdiktem. Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal navíc soudí, že předloha SPD je v rozporu s listinou práv a svobod, když stát by neměl žádnou ideologii potlačovat.

Předkladatelé z řad SPD argumentují případem bývalého předsedy pražské muslimské obce Vladimíra Sáňky, kterého soud předloni v září nepravomocně zprostil obžaloby za šíření radikální islámské knihy. Pražský městský soud posléze osvobozující rozsudek zrušil a vrátil ho obvodnímu soudu.

"Na rozsudek by nemělo být takovým způsobem reagováno," uvedl na dnešním semináři v dolní komoře Šámal, podle kterého je návrh SPD s ohledem na pokračující soudní řízení předčasný. Na rozdíl od poslanců SPD je Šámal přesvědčen o tom, že mezera v trestním zákoně není, když jsou postižitelné navazující projevy nenávistné ideologie. Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy se trestní právo bez nové skutkové podstaty obejde. Upozornil na to, že ideologie je obecný pojem a ani experti se neshodují na jeho vymezení. Jan Lata z Nejvyššího státního zastupitelství míní, že rozšiřování škály verbálních trestných činů o další může přinést více škody než užitku.

Rovněž sněmovní zpravodajka novely Helena Válková (ANO) a předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) pokládají za problematické, že novela reaguje na konkrétní případ. "Spíše se kloním ke stanovisku: počkejme, až se to dosoudí," řekl Benda. Podle Válkové neberou poslanci SPD v úvahu některé související skutkové podstaty trestných činů, které by bylo možné využít.

Předlohu za předkladatele hájil Jiří Kobza (SPD), podle kterého míří na islám i na další ideologie, které by mohly vzniknout a šířit se. Hlasatelé těchto ideologií podle něho budou vědět, že mohou porušit zákon. "Novela není reakce na soud, rozsudek upozornil na jistou mezeru v trestním zákoníku," tvrdil Kobza.

Navrhovanou kriminalizaci podpory a propagace nenávistné ideologie Sněmovna v úvodním kole podpořila, Piráti s návrhem na zamítnutí neuspěli. Předloha nyní posuzuje ústavně-právní výbor. Se stejným návrhem přišli poslanci SPD v minulém volebním období, Sněmovna o něm tehdy do voleb nerozhodla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď