Pravděpodobnost, že někdo přežil nehodu letadla v Nepálu, je podle policie nízká

foto Místní obyvatelé sledují trosky letadla, které se zřítilo poblíž mezinárodního letiště Pokhara v Nepálu 15. ledna 2023. Na palubě bylo 72 lidí, při neštěstí zemřelo nejméně 69 z nich.

Káthmándú - Jen velmi nízká je pravděpodobnost, že na místě nedělní nehody dopravního letadla v Nepálu se najdou přeživší, řekl stanici BBC mluvčí nepálské policie Tek Prasád Rai. Nepálské letecké úřady uvedly, že se dnes podařilo nalézt další dvě těla a také černé skříňky z letadla, napsala agentura Reuters. Ze 72 lidí na palubě jsou tak stále pohřešovány dvě osoby, ostatní zahynuli.

Fotogalerie

V oblasti, kde se letadlo zřítilo, dnes pracovalo několik stovek záchranářů. Podařilo se jim nalézt další dvě těla. Přes den však čelili špatnému počasí a hledání pohřešovaných bylo pozastaveno do úterý. Trosky letadla se mimo jiné nachází na dně 300 metrů hluboké rokle. Podle policie je naděje, že se podaří najít někoho naživu velmi nízká až nulová.

Premiér země Pušpa Kamál Dahal vyhlásil na dnešek státní smutek a vláda svolala komisi, která má vyjasnit příčinu nehody. Pomoci by přitom mohly černé skříňky z havarovaného letadla, které se už podařilo nalézt. Zařízení obsahují údaje o průběhu letu a také záznam komunikace mezi piloty a podle úřadů jsou v dobrém stavu. Úřady je zašlou k analýze do specializované firmy.

Jedna z místních obyvatelek, která podle svých slov viděla letadlo spadnout, se domnívá, že pilot se snažil vyhnout obydleným oblastem. "Pilot se snažil, jak mohl, aby nenarazil do žádného domu nebo obydleného místa. Hned za řekou Seti je malý prostor a letadlo spadlo na něm," řekla žena BBC.

Na palubě havarovaného stroje nepálské společnosti Yeti Airlines bylo 15 cizinců: pět Indů, čtyři Rusové, dva Jihokorejci a po jednom člověku z Irska, Austrálie, Francie a Argentiny. Nedělní havárie je podle agentury AP nejhorším leteckým neštěstím v Nepálu od roku 1992. Dvoumotorové letadlo ATR 72 bylo podle webové stránky FlightRadar24 staré 15 let a bylo vybaveno starým transpondérem - zařízením pro vysílání identifikačních znaků. Často používaný stroj vyrábí společný podnik Airbusu a italské společnosti Leonardo.

Letecké nehody jsou v Nepálu podle agentury DPA relativně časté. Země leží na úpatí nejvyššího pohoří světa, kvůli čemuž se podmínky pro létání mění relativně rychle. Nepálské letecké společnosti mají navíc z evropského hlediska nízké standardy údržby svých strojů a bezpečnosti. Podle agentury Reuters od roku 2000 zahynulo v zemi při nehodách letadel a vrtulníků zhruba 350 lidí. Nedělní zřícení letadla je letecká nehoda s největším počtem mrtvých v Nepálu od roku 1992, napsala agentura AFP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď