Pratuři z Milovic odjeli do Modré, budou částí expozice Živá voda

foto Ilustrační foto - V Přírodní rezervaci Milovice se 20. dubna narodilo první mládě pratura. Vzhledem k tomu, že u zpětně šlechtěných praturů šlo o první porod v České republice, sledovali ho po celou dobu zástupci chovatelského dohledu, kteří rodící samici objevili. Porod trval asi půl hodiny.

Milovice (Nymbursko) - Odrostlá mláďata praturů odjela dnes odpoledne z Milovic na Nymbursku do obce Modrá na Uherskohradišťsku. Jejich nová pastvina se stane součástí unikátní expozice Živá voda, kterou obec Modrá rozšiřuje. Uvedla to v tiskové zprávě ochranářská společnost Česká krajina.

Dnes odpoledne z Milovic odjely dvě jalovice, které se narodily v roce 2016. V dalších dnech k nim přibude ještě býk. Zvířata mají různé otce, protože samice přijely v roce 2015 z Nizozemska již březí, takže nejsou blízce příbuzné a mohou v Modré vytvořit nový chov. "Chceme podpořit návrat těchto původních kopytníků do naší krajiny. Jejich pastva by zároveň měla napomáhat k péči o krajinu přirozeným způsobem," řekl starosta Modré Miroslav Kovářík.

"Jsme velmi rádi, že pratuři z Milovic najdou nový domov v unikátní expozici, kterou se v Modré podařilo vybudovat. Tato zvířata mají k vodě blízko. Výzkumy ukazují, že v minulosti vyhledávala právě blízkost velkých řek nebo mokřin. Proto někdy s nadsázkou říkáme, že jsou na půl cesty k vodním buvolům," řekl ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

V expozici Živá voda se návštěvníci mohou seznámit se životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní. Najdou tam typické moravské biotopy s jejich charakteristickými bylinami a dřevinami, například chřibské prameniště, venkovskou bylinkovou zahrádku či lužní les. "Naši expozici jsme záměrně vybudovali na místech, kde v minulosti bývaly mokřady a rybníky, jsou zde prameny podzemní vody. Archeologické nálezy dokládají zdejší tradici rybníkářství," řekl Kovářík.

Celá rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru má kolem 160 hektarů. Mezi Benátkami a Milovicemi žijí dvě stáda divokých koní, stádo zubrů a stádo zpětně šlechtěných praturů. Od roku 2015 se na pastvině narodily tři desítky mláďat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď