Praktičtí lékaři nechtějí vystavovat neschopenky za specialisty

foto Nemocnice, lékař - ilustrační foto.

Praha - Praktičtí lékaři nebudou od ledna vystavovat neschopenky za ambulantní specialisty. Nyní k nim někteří z nich pacienty pro neschopenku posílali. Neschopenky vystavené pacientům, které reálně neléčí, tvoří 30 až 50 procent vystavených v ordinaci. Zavedená praxe je navíc podle Sdružení praktických lékařů a Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnost Jana Evangelisty Purkyně v rozporu se zákonem, řekli dnes novinářům jejich zástupci. Reagují tak na spuštění nového systému e-neschopenek, který je podle nich nedotažený. Na Zlínsku je chtějí lékaři vystavovat dál na papírovém formuláři.

"Podle zákona by břemeno této administrativní zátěže v podobě vypsání a vedení neschopenky měl nést vždy ošetřující lékař, který o pacienta pečuje," uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Praktici, kteří je dosud za ambulantní specialisty vypisovali, podle něj v podstatě zákon posledních 30 let porušovali. "Pacienti navíc trávili zbytečný čas na cestách mezi ordinacemi," dodal.

Například pacient se zlomenou nohou šel často po ošetření na chirurgii ke svému praktickému lékaři, aby mu neschopenku vystavil. Po každé další kontrole na chirurgii musel opět k praktikovi, aby mu neschopnost prodloužil a nakonec ukončil.

Za minulý rok podle sdružení praktičtí lékaři vystavili 1,8 milionu neschopenek. Vypisováním dokladů za zubní lékaře, ortopedy, onkology nebo další specialisty strávili podle Šonky asi 90.000 hodin. "Jsme si vědomi toho, že to přinese trochu zmatku v čekárnách praktických i ambulantních lékařů, ale věříme, že se to během ledna srovná," dodal. Vyjádření Sdružení ambulantních specialistů ČTK zjišťuje.

Od ledna, kdy bude zavedená e-neschopenka, tak praktici budou podle předsedy Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP Svatopluka Býmy vystavovat neschopenku jen pacientům, které sami léčí. O tom, že si pacienti mají nechat vypsat neschopenku u specialisty, který je ošetřil, se pacienti dozví na plakátech v ordinacích.

E-neschopenku zavádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) po několika odkladech od začátku příštího roku. Lékaři kritizují, že ji nebylo možné vyzkoušet. Vadí jim také to, že elektronicky se komunikuje jenom s ČSSZ a zaměstnavatelem, pacientovi ale musí dál potvrzení tisknout. "Po devíti letech úsilí toto nazvat elektronickou neschopenkou je opravdu smutné," uvedl praktický lékař Cyril Mucha.

Přetrvávajícím problémem neschopenek, který se podle nich ani od ledna neřeší, je placení za jejich vystavování."Je nutné si uvědomit, že je to práce pro jiný resort, pro ministerstvo práce a sociálních věcí. Není to práce pro zdravotní systém, který nám práci hradí," dodal Mucha. Za nevyplňování elektronických neschopenek hrozí lékaři pokuta 10.000 korun. Lékaři ze Zlínska se je chystají na protest vyplňovat na novém papírovém formuláři.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď