Prahou prošel průvod odpůrců potratů, lidé manifestovali i za právo na ně

foto Národní pochod pro život organizovaný Hnutím Pro život ČR, 30. dubna 2022, Praha. Vpravo odpůrci pochodu.

Praha - Prahou prošel po dvou letech covidové pauzy Národní pochod pro život, který je manifestací zastánců tradičních rodin a odpůrců potratů. Lidé manifestovali také za právo potrat podstoupit a kritizovali výroky zástupců Hnutí pro život, které pochod pořádá. Obě akce se potkaly na konci Mánesova mostu, kde se jejich účastníci slovně střetli a odpůrci průvod krátce blokovali. Policie, která na obě akce dohlíží, zasahovat nemusela. Aktivistky také rozvinuly transparenty už při dopolední mši v katedrále svatého Víta, kterou sloužil arcibiskup Dominik Duka.

V roce 2020, za který jsou poslední dostupná data, ženy v ČR podstoupily asi 16.900 potratů. Počet dlouhodobě klesá, o deset let dříve jich bylo téměř 24.000.

Účastníci pochodu s českými vlajkami a transparenty, například s nápisy "Dítě je naděje", vyrazili z Klárova kolem 14:30 a o hodinu později přišli na Václavské náměstí. V čele průvodu šly děti, účastnili se ho hlavně rodiny či senioři, pochodovalo také několik kněží či řádových sester.

Pochodem chce pořadatelské Hnutí Pro život ČR podle předsedy Radima Ucháče upozornit na to, že kvůli tomu, že rodina už dvě děti má, se ročně nenarodí v ČR 4300 dětí počatých jako třetí v rodině. Ženy se dvěma dětmi, které žijí ve vztahu, jsou podle hnutí nejpočetnější skupinou podstupující potrat. Upozorňuje také na zvýšené náklady pro větší rodiny, například na bydlení či větší automobil, stát by je měl proto podle něj více podpořit finančně. Ekonomické důvody jsou podle průzkumu, které si hnutí nechalo zpracovat, častým důvodem umělého přerušení těhotenství.

Vyjádřit nesouhlas s pochodem a podpořit možnost volby pro ženy se sešli lidé na náměstí Jana Palacha. Dorazily jich podle odhadů ČTK zhruba dvě stovky, mezi nimi i ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Už v roce 2019, kdy se obě akce kvůli epidemii covidu-19 konaly naposledy, se účastníci pokusili pochod blokovat, zasahovat tehdy musela i policie. Dnes sice účastníci krátce pochodující zablokovali, skandovali a ukazovali jim transparenty s nápisy jako "Nejsem váš inkubátor" nebo s kritikou Hnutí Pro život ČR či katolické církve, policie na místě ale zakročit nemusela.

Před polednem sloužil na podporu dnešního pochodu v katedrále svatého Víta mši kardinál Duka. Několik aktivistek rozvinulo před oltářem transparenty s nápisem "Její tělo, její volba" a na druhém připomínaly polské dívky Izabelu a Agnieszku, které kvůli nemožnosti podstoupit potrat mrtvého dítěte zemřely. Pořadatelé je nechali z vyvést, v protestu dál pokračovaly před vchodem do katedrály.

Hnutí pro život se na sociální síti na začátku dubna vymezilo proti české aktivitě, kdy lidé organizovali dodávku přípravků typu postinor, které ukončují nechtěné těhotenství, znásilněným ženám na Ukrajině. Později ale jeho zástupci svůj příspěvek smazali.

K tématu se na blogu vyjádřil před pěti dny také arcibiskup Duka. Odmítl v něm brutalitu činu znásilnění, vojáky ale označil také za "oběti nejsilnějších emocí a vášní". Odmítl v textu nabízení "potratových pilulek" znásilněným ženám a jako řešení zmínil odložení dítěte vzešlého znásilněním do baby-boxu.

Situaci na Ukrajině zmínil i ve svém kázání na dnešní mši. Zmínil znovu i slovenskou mučednici Anku Kolesárovou, která se v roce 1944 nechala raději zastřelit než znásilnit vojáky Rudé armády. "Nikomu neradím, aby se nechal zastřelit nebo oběsit," řekl k tomu dnes Duka. Za největší barbarství označil násilí na nevinných, jako jsou právě nenarozené děti. To, že lidský život vzniká už při početí, podle něj nehlásá jen víra, ale potvrzuje i věda a medicína.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď