Praha vybrala podobu bytového domu, který má stát u vršovického Ďolíčku

foto Pražská developerská společnost vybrala podobu bytového domu (na vizualizaci), který plánuje postavit vedle vršovického stadionu Ďolíček.

Praha - Pražská developerská společnost (PDS) vybrala podobu bytového domu, který plánuje postavit vedle vršovického stadionu Ďolíček. V architektonické soutěži uspěl návrh studia Kuba & Pilař architekti. ČTK to sdělila PR zástupkyně PDS Markéta Miková. V domě na městském pozemku má být 139 nájemních bytů a maloobchodní prostory v přízemí. Praha plánuje také rekonstrukci samotného stadionu a naproti přes Vršovickou ulici chce postavit sportovní halu.

PDS je příspěvková organizace pražského magistrátu, která má na starosti přípravu městských bytových projektů. Pozemek, kde má nová budova vyrůst, se nachází mezi ulicemi Vršovická a Petrohradská na západní straně stadionu. Nyní je tam parkoviště. Do soutěže se podle informací PDS přihlásilo 47 ateliérů, do druhého kola jich odborná porota vybrala pět.

Podle předsedkyně poroty, architektky Pavly Pannové, vítězný návrh kombinuje typy chodbového a pavlačového bytového domu, které jsou typické pro urbanistickou strukturu Vršovic. "Návrh zahrnuje jak variabilní dispozice bytů, tak flexibilní prostory pro obchody a služby v přízemí. Nabízí nová veřejná prostranství s parkovou úpravou podél Botiče, vtahuje vodní tok do poloveřejného vnitrobloku pomocí pobytových schodišť, vytváří menší náměstí u Vršovické ulice a vnitroblok osvěžuje stromy," popsala architektka.

Pražská developerská společnost vybrala podobu bytového domu (na vizualizaci), který plánuje postavit vedle vršovického stadionu Ďolíček. Součástí stavby mají být parkovací stání pro obyvatele domu a případně i pro další obyvatele Prahy 10. Městské nájemní byty v domě budou určeny pro lidi pracující v profesích zásadních pro chod města, jako jsou učitelé nebo zdravotníci, a také pro seniory či samoživitelky.

Ve Vršovické plánuje město rovněž rekonstrukci stadionu Ďolíček, který vlastní od roku 2018. Magistrát zvažuje při rekonstrukci možnost rozšířit tribunu o přístavbu s komerčními prostory, na projekt PDS připravuje soutěž. Dalším záměrem je krytá sportovní hala naproti stadionu u Gymnázia Přípotoční. Ta by měla zahrnovat kromě sportovních ploch i obchodní prostory k pronájmu a garáž pro 300 aut. Parkování má být k dispozici i místním obyvatelům.

PDS v létě vybrala v soutěži také podobu bytového domu, který město plánuje postavit mezi ulicemi Štefánikova, V Botanice a Matoušova v Praze 5. Organizaci založilo město předloni za účelem přípravy bytových projektů na městských pozemcích. Magistrát jí svěřil do správy 683.000 metrů čtverečních parcel v aktuální tržní hodnotě zhruba 4,3 miliardy korun. Organizace v současnosti připravuje stavby na více než desítce míst v metropoli, kde by mělo v budoucnu vyrůst až 8000 městských nájemních bytů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď