Praha uzavře Libeňský most, oprava potrvá nejméně tři týdny

foto Pražský Libeňský most (na snímku z 29. prosince 2015).

Praha - Vedení hlavního města Prahy uzavře hodinu po půlnoci do odvolání pro automobily i tramvaje Libeňský most. Část mostu je v havarijním stavu, nutná oprava potrvá nejméně tři týdny, možná i déle. U jiných mostů přes Vltavu uzavření nyní nehrozí. Informovali o tom náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) a šéf Technické správy komunikací (TSK) Petr Smolka. Výlukové trasy tramvají budou známy v pátek, autům magistrát doporučuje využít sousední mosty.

Libeňský most je dlouhodobě ve velmi špatném stavu. Město plánuje celkovou rekonstrukci, nyní čeká na vyjádření ministerstva kultury, které posuzuje památkovou ochranu kubistického mostu. V Praze se nachází přes 700 mostů a lávek různých velikostí, z nich 122 je ve špatném stavu. I s částí Libeňského soumostí jsou čtyři v havarijním stavu. Loni se zřítila lávka v Troji, při nehodě se zranili čtyři lidé.

Videozáznam z TK k uzavření Libeňského mostu:

Pražské mosty přes Vltavu (Praha dnes v noci kvůli havarijnímu stavu do odvolání uzavře Libeňský most pro automobily i tramvaje): Vedení města sklidilo za situaci kritiku. Podle starostů Prahy 7 a 8 jde o selhání a most už měl být dávno opraven či opravován. Podobně to podle vyjádření na sociálních sítí vidí řada opozičních zastupitelů. "Současný stav mostů je způsoben tragickou údržbou a zcela nedostatečnými opravami mostů, za což je odpovědná TSK a samozřejmě v gesci tuto věc má náměstek Dolínek," uvedl Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci, který se problémem Libeňského mostu v minulosti zabýval. Smolka dnes uvedl, že TSK situaci nepodcenila, o stavu mostu dlouhodobě věděla a monitorovala ho.

Libeňský most patří mezi hlavní dopravní tepny vedoucí do Holešovic, kde se nachází například Pražská tržnice, divadlo La Fabrika nebo výdejní místa internetových obchodníků. Od roku 1928, kdy byl Libeňský most uveden do provozu, nebyla ani jednou opravena jeho nosná konstrukce. Autory mostu, který spojuje Holešovice a Libeň, jsou architekt Pavel Janák a konstruktér František Mencl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 22. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 4°C

Celá předpověď