Praha sníží běžné výdaje rozpočtu o 613,5 milionu korun

foto Ilustrační foto - Pražský primátor Zdeněk Hřib (vlevo) 11. června 2020 na mimořádném zasedání pražského zastupitelstva. O jeho svolání požádaly opoziční ODS a ANO mimo jiné kvůli projednání uzavírky části Smetanova nábřeží.

Praha - Pražský magistrát sníží běžné výdaje v letošním rozpočtu o 613,5 milionu korun. Nejvyšší částky vezme magistrátním odborům hospodaření s majetkem a dopravy, o peníze přijdou i další odbory. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Důvodem jsou výpadky příjmů související s pandemií covid-19. V letošním schváleném rozpočtu má Praha stanovenu výši běžných výdajů 64,8 miliardy Kč. Vedení města očekává kvůli pandemii propad 12 až 15 miliard korun.

"Do všedních životů obyvatel se škrty nepodepíší, ale jde o důležitý signál, že finanční situaci Prahy nepodceňujeme a nežijeme pouze dneškem. Snižování se týká jenom běžných výdajů. Investice zůstávají nadále prioritou města, kterou bychom neradi omezovali," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Magistrátnímu odboru hospodaření s majetkem ubude 225 milionů korun na správu a údržbu komunikací. Dalších 18,7 milionu korun odbor nebude moci použít na nízkouhlíkové řešení logistiky svozu odpadů v Praze 1. Odbor hospodaření majetku přijde o 100 milionů korun a o několik desítek milionů přijde odbor služeb.

Vedení města ubere zhruba 37,4 milionu také odboru rozpočtu. Odbor kultury a cestovního ruchu přijde o 21,8 milionu, z čehož tři miliony tvoří provozní výdaje na oddělení zastoupení Prahy v Bruselu. O tři desítky milionů bude snížen rozpočet odboru informatických aplikací.

Zda bude město šetřit také v investičních výdajích, není jasné. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v neděli v televizní diskusi řekl, že o tom bude vedení Prahy jednat v září. Europoslanec a předseda koaličních zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil řekl, že zastupitelský klub Spojených sil případné škrty v investicích odmítá a nepodpoří je.

Vyhnánek dnes na dotaz ČTK řekl, že v rozpočtu pro letošek škrty v investicích nepředpokládá. "Prošly diskusí a schválili jsme je. Nepředpokládám, že bychom v nich našli akce, které by bylo možné škrtnout," řekl. Diskuse ve vedení města se prý povede v souvislosti s výší investic v příštím roce. Vybrány a do rozpočtu zařazeny budou prý pouze projekty, které jsou připraveny a nehrozí, že by je město nezvládlo v příštím roce realizovat.

Zástupci koaličních stran Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil se dnes shodli, že pokud by město na investice nemělo, peníze by si případně půjčilo. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je ale nejdřív nutné jednat s vládou o kompenzaci pro kraje ve výši 500 korun na obyvatele.

Pro letošní rok má Praha z loňského prosince schválený rozpočet s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy.

Praha přidá 46 milionů Kč do fondu na podporu podnikatelů

Pražský magistrát přidá 46 milionů korun do svého záručního fondu COVID Praha na podporu podnikatelů postižených opatřeními proti koronaviru. Celková částka vložená do fondu tak je 646 milionů. O navýšení dnes rozhodli pražští radní. Praha vytvořila program poté, kdy nebylo možné, aby se pražští podnikatelé hlásili do vládního programu COVID II. Záruky pro město vyřizovala Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

"Program se ukázal být úspěšný a byl zcela vyčerpán. Ne na všechny se ale dostalo, proto jsme našli další peníze, aby se dostalo na více zájemců, kteří čekají na pomoc od Prahy, protože stát se k nim otočil zády v rámci svého programu COVID II," řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Původně vložených 600 milionů zaručí podnikatelům úvěry za 1,4 miliardy. ČMZRB nyní dokončuje rozdělování částky. Hřib v pátek uvedl, že proti předpokladům bude možné zaručit úvěry až za 1,55 miliardy.

Peníze na navýšení částky vezme město, stejně jako dříve, z evropských peněz původně určených na dotace v oblasti inovací. Praha nemůže pro podobné účely použít peníze z rozpočtu města.

S navýšení peněz do fondu na jednání rady nesouhlasily koaliční Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN). "Nemůžeme se zbavit pocitu, že peníze z programu COVID Praha nebyly přiděleny těm nejpotřebnějším, ale že byly za netransparentních podmínek přiděleny pouze těm, které určily banky. Zvláště znepokojující je, že peníze nezískaly pražské hotely, restaurace a jiné subjekty v cestovním ruchu, které jsou nejvíce ohroženy," řekl ČTK europoslanec a předseda zastupitelů Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09). Spojené síly chtěly dokument stáhnout z dnešního programu jednání, ale neuspěly.

Hřib řekl, že město si nechalo udělat analýzu, ze které vyplynulo, že přes 80 procent úspěšných žadatelů jsou podniky do 50 zaměstnanců. "Tedy ty, které splňují klasifikaci malých podniků, jenom 4,3 procenta jsou podniky nad 100 pracovníků," uvedl.

COVID Praha pražský magistrát schválil v dubnu v reakci na koronavirovou krizi a fakt, že pražští podnikatelé nemohli žádat o půjčky z prvních dvou státních programů. Pražský program měl stejné podmínky jako vládní COVID II. Podnikatelé žádali o bezúročné úvěry od 10.000 korun do 15 milionů či o příspěvek až milion korun na úhradu úroků. Praha za půjčky ručí do 80 procent. Program se vztahoval na malé a střední podniky do 250 zaměstnanců a s ročním obratem do 50 milionů eur.

Živnostníci a firmy podle statistiky České národní banky (ČNB) čerpali ze záručních programů COVID II, III a Praha k 26. červnu zhruba deset miliard korun. ČMZRB do 29. června schválila v těchto programech žádosti za 15,3 miliardy korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je středa 12. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď