Praha odložila jednání zastupitelů, nesešel by se jich dostatek

foto Ilustrační foto - Pražský primátor Zdeněk Hřib (vlevo) 11. června 2020 na mimořádném zasedání pražského zastupitelstva. O jeho svolání požádaly opoziční ODS a ANO mimo jiné kvůli projednání uzavírky části Smetanova nábřeží.

Praha - Vedení Prahy odložilo čtvrteční jednání zastupitelů. Nelze totiž zajistit dostatečný počet přítomných zastupitelů, kteří by hlasovali pro on-line jednání. Část jich je v karanténě kvůli podezření na covid-19 a část ve vyšším věku, takže jsou koronavirem ohroženi více. Kdy se bude další jednání konat, zatím není jasné. ČTK to dnes sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Testy v úterý potvrdily nemoc covid-19 u primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN). Všichni radní a další politici i úředníci s ním byli v pondělí na asi sedmihodinovém jednání městské rady.

"Bohužel není možné zajistit, aby se sešlo dostatek zastupitelů, kteří by fyzicky v sále mohli odhlasovat změnu jednacího řádu pro online jednání zastupitelstva, i když jsme na jeho konání byli technicky připraveni. Důvodem je vysoký počet radních a zastupitelů v karanténě spolu s vyšším věkem několika zbývajících, kteří jsou tak více ohroženi koronavirem," uvedl Hřib.

Kdy se bude zasedání konat, zatím není jasné. Podle primátora se o tom bude teprve jednat. V SMS zprávě ČTK napsal, že to bude pravděpodobně poté, kdy radním a zastupitelům skončí čtrnáctidenní karanténa.

Kvůli koronaviru se nechá dobrovolně testovat celý zastupitelský klub opozičního ANO včetně členů, kteří v pondělí na jednání rady nebyli. Na jednání zastupitelstva by ani v případě jeho konání nepřišli. "Jsem rád, že se to zrušilo. Nemohl bych po svých kolezích chtít, aby se dobrovolně vydali do ohniska nákazy," řekl poslanec a předseda zastupitelů ANO Patrik Nacher, který je v karanténě a čeká na výsledek testu. Podle něj mělo vedení města zrušit zasedání okamžitě poté, kdy Hlubuček oznámil, že má pozitivní test.

Hlubuček uvedl, že v pondělí se během dne přestal cítit dobře. Večer si pak naměřil teplotu 37,8 stupně Celsia. Následně vyhledal lékaře a test potvrdil nákazu. Už nemocný se v pondělí zúčastnil zasedání rady. Do karantény a na testy na koronavir tak museli všichni přítomní včetně celého vedení města, některých zastupitelů, úředníků a rovněž zástupců opozice.

Praha je koronavirem nejvíce zasaženou oblastí v Česku. Laboratoře tam dosud odhalily 2356 nakažených, z toho bezmála 1500 se už vyléčilo. Na 100.000 obyvatel připadá v hlavním městě téměř 178 nakažených. V celé zemi bylo od začátku epidemie do dnešního večera zaznamenáno 10.154 případů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď