Praha dočasně ubytovává bezdomovce kvůli karanténě

foto Pražský magistrát kvůli hrozbě nákazy koronavirem jedná s majiteli o pronájmu objektů, kde by dočasně ubytoval bezdomovce. Jedná také o místech, kde by postavil stany, a mění režim některých zařízení z nočního na celodenní provoz. Kvůli dodržování karantény chce město dočasně ubytovat několik set lidí bez domova. ČTK to dnes řekla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě). Na snímku z 24. března 2020 je prozatímní kemp pro bezdomovce na Císařské louce.

Praha - Pražský magistrát kvůli hrozbě nákazy koronavirem jedná s majiteli o pronájmu objektů, kde by dočasně ubytoval bezdomovce. Jedná také o místech, kde by postavil stany, a mění režim některých zařízení z nočního na celodenní provoz. Kvůli dodržování karantény chce město dočasně ubytovat několik set lidí bez domova. ČTK to dnes řekla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě). Humanitární stanové místo již vzniká na Císařské louce, další se chystá.

Fotogalerie

V Praze se dle odhadů neziskových organizací v této roční době pohybuje okolo tisícovky bezdomovců. O situaci lidí bez domova chce se všemi kraji včetně Prahy jednat ústřední krizový štáb.

"Jednáme s dalšími provozovateli a majiteli objektů, které bychom v nejbližších dnech rádi pronajali pro tuto skupinu lidí. Abychom jim umožnili dodržovat karanténní opatření, která vláda odsouhlasila," řekla Johnová.

Krizový štáb hlavního města v pondělí schválil pronájem jedné ubytovny s 90 lůžky. Přebudována již byla také velkokapacitní noclehárna, která měla nevyhovující hygienické podmínky, a využívány jsou také městské prostory, které běžně slouží jako zimní ubytovny. Na Císařské louce od pátku vzniká stanové městečko s kapacitou 60 lůžek. Podle Johnové je o ně mezi bezdomovci zájem.

Pokud Praha objeví vhodný objekt, bude příslušný magistrátní odbor okamžitě jednat s majitelem. "Jakmile se domluví podmínky pro získání dalšího objektu, může zasednout mimořádná rada, která schválí, nebo se nějak vyjádří k navrženým podmínkám pro další objekty. Snažíme se být maximálně flexibilní," řekla Johnová.

Město má nyní předjednáno 130 míst v komerčních ubytovnách, o dalších 200 jedná. V celodenní ubytovně, která vznikla na začátku zimy pro ty, kdo potřebují ošetřovatelskou péči, přibude ke stávajícím 30 dalších 15 míst a 60 lůžek by mělo být ve stanech na Císařském ostrově, stejný počet se připravuje ještě na jednom místě v Praze.

Po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu řekl jeho šéf Roman Prymula, že štáb začne jednat s hejtmany o zřízení náhradních ubytování pro bezdomovce v krajích. Opatření má přispět k ochraně před šířením nákazy a má pomoci dostat situaci pod kontrolu. V případě nakažení by bylo možné oddělit zdravé od nemocných. Podle výsledků loňského sčítání bylo minulý rok na jaře v Česku 24.830 lidí bez domova.

Česko mělo k půlnoci 1287 potvrzených případů nákazy koronavirem. V neděli bylo podle webu ministerstva 1161 pozitivních testů, během pondělka tak přibylo 126 případů. V pondělí bylo provedeno 2247 testů, celkem přes 19.600. V pondělí se z nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, vyléčil sedmý pacient. Česko má dvě oběti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď